Okul çağındaki çocukların akşam yemekleri geniş bir yelpazede düşünülmelidir. Yiyeceklerin miktarları az fakat çeşitleri çok olmalıdır. Akşam yemeği hazırlanırken, çocuğun öğle yemeğinde tükettikleri dikkate alınmalıdır. Örneğin çocuk öğleyin makarna yemişse, akşam pilav ya da ekmek yemesi sağlanabilir. Kırmızı et yediği koşullarda akşama beyaz et pişirilebilir.

Bütün bu yiyecekler hazırlanırken, çocuğun sevdiği şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin çocuklar köfteyi çok sevmelerine rağmen sulu köfte yemek istemeyebilirler. Yani yemeğin şekline karar verirken, çocukların beğenileri göz önünde tutulmalıdır.

Çocukların akşamları çok ağır beslenmemelerine dikkat edilmelidir. Çünkü ilkokul çocuklarında büyüme gelişme çok hızlıdır. Yılda ortalama 8 santim boy atarlar.
Dolayısıyla çocukların akşam yemeklerinin besin değeri ne kadar kaliteli olursa, gelişimleri ve boy atmaları da o kadar iyi olacaktır.  Çocuklar akşam yemeğinden kısa bir süre sonra uyurlar. Büyüme hormonları uykuda çalıştığı için, akşam aldıkları besinler doğru miktarlarda olmalıdır.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhaba hocam sımdı yemek yıyıyorum ama faydasını goremıyorum yemek yedıkten sonra karnım agrıyo metebolızmam mı hızlı çalışıyor hızlı çalışıyorsa ne ... devamı