Akşam yemeği çocuklar açısından en önemli öğünlerden biridir. Çünkü bütün gün aç kalan çocuk karnını doyurmaya çalışacak, belki de aldığı besinlerin en fazlasını bu öğünde tüketecektir. Bu nedenle çocuklara akşam yemeğinde doğru ve dengeli besinleri vermeye özen göstermek gerekir.

Her akşam yemeğinde çocuk mutlaka bir miktar protein tüketmelidir. Bu proteini haftada en az iki kez balıktan alması önerilir. Balıkta bulunan omega 3 asitleri hem çocuğun beyinsel gelişimini tamamlaması, hem de sinir sisteminin iyi bir şekilde çalışması açısından faydalı olacaktır.

Olması gereken besin grupları

Çocukların akşam yemeklerinde, çiğ ya da pişmiş olarak ama mutlaka sebze grubundan bir besini tüketmeleri gerekir. Kalsiyum ihtiyacı açısından yoğurt ya da cacık, karbonhidrat açısından ise ekmek, pilav, makarna, patates ve çorba gibi bir besini tüketmelidirler.

Akşam yemeğinde bulunması gereken bir diğer besin grubu da kuru baklagillerdir. Kuru baklagiller hem yetişkinlerin hem de çocukların beslenmesinde çok önemli bir yer tutarlar. Haftada en az bir kere akşam yemeğinde kuru baklagillerden birini bulundurmak, çocukların posalı beslenmesini ve bu gıdaların çok zengin oldukları B vitaminini almalarını sağlamak açısından destekleyici olacaktır.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

İyi akşamlar ben süleyman 17 yaşındayım 83 kiloyum 1.76 boyum var beni rahatsız fazla kilo ideal kilo 70 veya 65 ben biraz bundan dışındayım zayıflama... devamı