Çocukların yeterli düzeyde ve dengeli beslenmeleri, yeterli vitamini almaları çok önemlidir. Yapılan çalışmalar, 5 yaş altı çocuklarda yeterli ve dengeli beslenme sağlandığı koşullarda, bu çocukların yeterli vitamini aldığını göstermiştir. Yalnız D vitaminini bunların dışında tutmak gerekir. D vitamini, beslenmenin yanı sıra güneş ışınları yoluyla da alınmalıdır. Çocuk doktoruna danışmak koşuluyla, bazı özel durumlarda, çocuklarda vitamin eksikliği görüldüğü hallerde ya da korunma amacıyla vitamin haplarının kullanımı söz konusu olabilir.

Ayrıca artık vitamin katkılı birçok ürün de satılmaktadır. Örneğin D vitamini katkılı sütler, kahvaltı gevrekleri gibi gıdalar piyasada bulunabilmektedir. Bu besinler çocuk sağlığına katkıda bulunan besinlerdir ve gerektiği miktarlarda tüketilmesi uygundur. Kısaca, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile çocukların gerektiği kadar vitamin almaları sağlanabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhaba, uzun zamandır çocuk sahibi olamadığımız için sperm testi yaptırdım ve sonuçalrım şu şekilde. sperm sayısı:57 milyon, ileri hızlı hareke... devamı