Gazlı içecekler, çocukların beslenmelerinden zaman zaman sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuk gazlı içecekle ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olacaktır. Gazlı içeceklerin önemli bir kısmı kafein içerir. Bu nedenle, yapılan çalışmalar idrarla kalsiyum atılımını arttırdığını göstermiştir.

Bütün çocukluk yaş gruplarında yaşanan önemli bir sıkıntı, çocukların kalsiyum alımının genellikle ihtiyaçlarının altında olmasıdır. Gazlı içecekler ise idrarla kalsiyum atılımını arttırdıkları için, bir risk oluştururlar.
Gazlı içeceklerin riskleri
Gazlı içecekler asit içecekler oldukları için, diş sağlığı açısından da risk içeririler. Diğer yandan, hem içerdikleri şeker ve kalori değerleriyle, hem bu içeceklerle besleyici niteliği olmayan ama lezzetli olan abur cubur yiyecekler tüketildiği için, ciddi bir obezite riskine yol açar.

Bu nedenlerle çocuklar, gazlı içeceklerle mümkün olduğu kadar geç yaşta tanışmalı ve bunlardan olabildiği kadar uzak durmalıdırlar. Bu, sadece çocukluk dönemi için değil, erişkin yaş grubu için de geçerli bir durumdur.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam size ulasmak için verilen numara mesgul nigdeden geldik ama bir türlü ulasamadik lütfen yardimci olurmusunuz... devamı