Tırnaklar ve Sağlık: İşaretleri Okuyun

Tırnaklarınızın genel sağlığınız hakkında ipuçları verebileceğini biliyor muydunuz? Şurada beyaz bir iz, burada hafif bir kırmızılık, ya da bazı dalgalanmalar ya da tümsekler vücuttaki bir hastalığın işareti olabilir. Karaciğerdeki, akciğerlerdeki ve kalpteki problemler tırnaklarınızda görünür hale gelebilir. Tırnaklarınızın hangi sırları ortaya çıkarabileceğini öğrenmek için okumayı sürdürün.

Solgun Tırnaklar

Çok solgun ya da beyaz tırnaklar bazen yaşlanmayla ilişkilidir. Ancak bazen de aşağıdakiler gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir:

  • Anemi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Karaciğer hastalığı
  • Kötü beslenme

Beyaz Tırnaklar

Eğer tırnaklarınız çoğunlukla beyaz ve kenarları koyu renkliyse bu durum hepatit gibi karaciğer sorunlarına işaret edebilir. Bu resimde, bir başka karaciğer sorununun işareti olan parmaklarda sarılığı da görebilirsiniz.

Sarı Tırnaklar

Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe, tırnak yatağı geri çekilebilir, tırnaklar kalınlaşabilir ve ufalanabilir. Nadir durumlarda sarı tırnaklar şiddetli tiroit hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet ve sedef hastalığı gibi daha ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Mavimsi Tırnaklar

Mavimsi renkteki tırnaklar, vücudun yeterli oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Bu zatürree gibi bir akciğer enfeksiyonuna işaret edebilir. Alt kısımda hafif mavilik de diyabete işaret edebilir.

Dalgalı Tırnaklar

Eğer tırnak yüzeyi dalgalı ya da çukurluysa, bu sedef hastalığı ya da iltihaplı artritin belirtisi olabilir. Tırnakta renk bozulması yaygındır, tırnağın altındaki deri kırmızımsı kahverengi görünebilir. Sedef hastalığının %10’u tırnaklarda başlar.

Çatlamış ya da Yarılmış Tırnaklar

Sıklıkla çatlayan veya yarılan kuru ve kırılgan tırnaklar tiroit hastalığı ile ilişkili olabilir. Çatlama ya da yarılmaya sarımsı bir renk eşlik ediyorsa bu muhtemelen mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

Şişkin Tırnak Yatağı

Eğer tırnağın etrafındaki deri kırmızı ve şişkin görünüyorsa, buna tırnak yatağı iltihabı denir. Lupus ya da başka bir bağ doku hastalığının sonucu olabilir.

Tırnağın Altında Koyu Renkli Çizgiler

Tırnak altındaki koyu renkli çizgiler mümkün olduğunca çabuk araştırılmalıdır. Bazen cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomdan kaynaklanabilir.

Kemirilmiş Tırnaklar

Tırnaklarınızı yemek eski bir alışkanlıktan fazlası olmayabilir, ancak bazı durumlarda tedaviden fayda görülebilecek olan inatçı anksiyetenin belirtisi olabilir. Tırnak yemek ya da çekiştirmek obsesif kompulsif bozuklukla ilişkili de olabilir. Eğer bunu durduramıyorsanız, doktorunuzla görüşmenize değer.

Tırnaklar Bulmacanın Yalnızca Bir Parçasıdır

Tırnak değişimleri pek çok hastalığa eşlik etse de, bu değişimler nadiren ilk belirti olur. Ayrıca çoğu tırnak anormalliği zararsızdır. Örneğin; beyaz tırnakları olan herkes hepatit değildir. Eğer tırnaklarınızın görünümü konusunda endişeliyseniz, bir dermatologa görünün.

Op. Dr. Ali MEZDEĞİ

Merhabalar oğlum 7 yaşında el parmağı kapıya sıkıştı ve altına kan toplandı 1-2 gün içinde kan patladı ve tırnak havada kaldı ancak bu arada düşecek t... devamı