Nedir

Gebelikteki kurdeşenler, ciltte kırmızı, şiş ve kaşıntılı döküntüler şeklindedir.Kurdeşenlerin yeri ve şekli değişir ve gruplar halinde görülürler. Genellikle kurdeşen önce karın bölgesinde ortaya çıkar, sonra kalçalara, göğüs bölgesine, boyuna, bacakların arkasına ve kollara yayılır. Gebelikte görülen kurdeşen genellikle zararsızdır, ama döküntüye eşlik eden kaşıntı son derece büyük bir rahatsızlık kaynağıdır. Gebelikte yüzde kurdeşen çıkması çok yaygın değildir. Kurdeşen nedenleri ve tedavileriyle ilgili bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

Sebebleri

Gebelikte Kurdeşenin Nedenleri

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşene genellikle alerjiler yol açar. Ancak gebelikte kurdeşen istisnai bir durumdur. Aşağıda, gebelikte ortaya çıkan kurdeşenlerin olası nedenlerinden bazıları sıralanmıştır.

Cildin gerilmesi: Gebelikte cildin gerilmesi kurdeşene yol açabilir. Karın bölgesindeki deri, rahimdeki bebeğe yer açmak için gerilir ve bu değişiklikler döküntülere yol açabilir.

PUPPP: Tipik olarak gebeliğin son üç aylık döneminde ortaya çıkar. (Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy - PUPPP) – Gebeliğe Bağlı Prüritik Papül ve Plaklar, kurdeşene benzerdir ve zararsızdır.

Hormonal değişimler: Bazen, gebe kadındaki hormonal değişiklikler döküntüleri tetikleyebilir. Progesteron ve östrojen gibi hormonlarda görülen dalgalanma, deride döküntülere ve kurdeşene yol açabilir. Gebelikte salgılanan hormonlar da, deride döküntülere neden olan histaminlerin salınmasını tetikleyebilir. Çoğu kez, kurdeşene içi su dolu şişlikler ve lezyonlar da eşlik eder ancak bunlar zararsızdır.

Alerjik yiyecekler: Bazı durumlarda, gebelikte yumurta, domates, istiridye, soya fasulyesi gibi yiyeceklere alerji deciltte kurdeşene yol açabilir. Yiyecek alerjisi olan kadınların gebelikte bu tür yiyeceklerden kaçınması gerekir.

İlaçlar: Çeşitli ilaçlara verilen tepki de, gebelikte ciltte döküntüyü tetikleyebilir. Bu yüzden gebe bir kadının doktora danışmadan bir eczaneye gidip ilaç alması önerilmemektedir. Gebe kadının doktora bütün alerji öyküsünü anlatması da önerilir, böylece doktor gebelikte meydana gelen hormonal değişikliklere uygun ilaçlar reçetelendirir.

Gıdalardaki kimyasal maddeler: Bazı gıdalar gıda boyası ve koruyucular gibi katkı maddeleri içerebilir ve bu katkı maddeleri gebelikte kurdeşene yol açabilir. Bu yüzden gebe kadın dışarıda yemek yemekten kaçınmalıdır. Gebe kadınlara daima ev yapımı yiyecekler tavsiye edilmektedir.

Bunların dışında aşırı sıcaklık, aşırı terleme, çok dar kıyafetler giymek, duygusal veya fiziksel gerilim, gebelikte döküntüyü tetikleyebilir. Eğer evde bir hayvan besleniyorsa, tüylere bağlı olarak gebelikte kurdeşen görülmesi olasıdır. Bu yüzden ev hayvanlarına çok dikkat edilmelidir. Hatta en iyisi hayvanlarla temastan kaçınmaktır.

Tedavisi

Gebelikte Görülen Kurdeşenin Tedavisi

Gebelik kurdeşeni ne anne ne de bebek için tehlike arzeder. Ancak, kurdeşen genital bölgelerde ortaya çıkarsa, o zaman bir jinekoloğa danışılması önerilir. Aşağıda, gebelikte ortaya çıkan kurdeşenin iyileştirilmesinde başvurulacak bazı yöntemler belirtilmiştir. Gebelikte genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi, bu dönemde kurdeşeni önleyebilir. Daha önce söz edildiği gibi, gebelikte görülen kurdeşenler zararsızdır ve çok az gebe kadında görülür. Bununla birlikte aşırı kaşıntı hissi anneyi rahatsız edebilir. Bu tür durumlarda, kaşıntıyı azaltmak için aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz.        

Anti-histaminik ilaçlar: Döküntüye histaminin yol açtığı durumlarda, anti histaminik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar vücuttaki histamin düzeylerini kontrol eder, döküntüyü azaltır ve annenin rahatlamasını sağlar.      

Kaşıntı giderici kremler: Jinekoloğunuz, döküntüye bağlı kaşıntınızı giderecek merhemler de reçetelendirebilir. Kaşınma giderici kremler tahriş hissini azaltırken cilde serinlik verir. Kaşınma hissini de büyük ölçüde giderirler.

Nemlendirici kremler ya da Calamine: Pek çok durumda, derideki kuruluk da, aşırı bir kaşıntıya yol açabilir. Cilde su veren nemlendirici kremler veya losyonlar cildin kurumasını önleyebilir. Calamine içeren losyonların serinletici özelliği iyi bilinmektedir. Etkilenen bölgeye losyonu sürmek, gebelikte kurdeşenin önlenmesine yardımcı olabilir.

Soğuk kompres: Soğuk kompres (uygulama) gebelikte kurdeşenle savaşın en iyi yoludur ve ayrıca bilinen en güvenli yöntemlerden birisidir. Evde soğuk kompres uygulaması çok kolaydır. Soğuk kompres için bir peçete ve bir kase soğuk suya ihtiyacınız vardır. Peçeteyi kaseye sokun ve suyu sıkın, şimdi de peçeteyi etkilenen bölgeye koyun. Döküntüde rahatlama ve serinlik hissi yaratarak, kaşıntıyı azaltır. Bunun dışında soğuk suyla banyo da kurdeşen döküntülerine karşı rahatlama sağlayabilir.

Ayrıca, kurdeşen döküntülerini kaşımaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bunlar gebelikte döküntüyü arttırır. Son olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde bir beslenme ve egzersiz sistemi uygulamaya özen gösterin.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Mrb hocam..gebelikte 2 düşük yaşadım kanda pıhtılaşma testi yaptırdım.sonuçların karşısında normal yazıyor sonuç ne pıhtılaşma varmı ?... devamı