Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-1

Birçok işi bir arada yapmayı unutun

Köpeklerin bir işi oldu mu kesintisiz dikkatlerini verirler. Öyle görünüyor ki insanlar da muhtemelen aynısını yapmalı. Stanford araştırmacılarının sonuçlarına göre, işte oyalanan, e-posta atan ve internette gezinen kişilerde, tek seferde bir göreve odaklananlara kıyasla dikkat ve hafıza yerlerde sürünüyor. Diğer çalışmalar da çalışanların birçok işi bir arada yaparken zaman kaybettiğini söylüyor.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-2

Şekerleme yapın

Kedinizin sabahtan akşama kadar hiç gözlerimi kapatmamışlığını yakalayamazsınız. İnsanların da şekerlemelerden fayda gördüğüne dair kanıtlar var. 24.000 insanı içeren bir çalışma, düzenli şekerlemecilerin %37’sinin kalp hastalıklarından ölme oranının yalnızca ara sıra şekerleme yapan kişilerden daha az olduğunu gösteriyor. Kısa şekerlemeler dikkatinizi ve iş performansınızı da artırabilir.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-3

Her gün yürüyün

İster dört ister iki bacağınız olsun, yürümek kalorileri yakmak ve kalp sağlığınızı iyileştirmek için en güvenli, en kolay yöntemdir. Düzenli yürüyüşlere çıkmak şu konularda da size yardım eder:

  • Depresyonla savaşmak
  • Kilo vermek
  • 2. tip diyabet riskinizi düşürmek
  • Meme ve kolon kanseri riskini düşürmek
  • Kemiklerinizi güçlü tutmak
  • Zihninizi keskin tutmak

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-4

Arkadaşlıklar geliştirin

İnsanlar sosyal hayvanlardır ve arkadaşlıklar ölçülebilir sağlık yararlarına sahiptir. Avustralya’daki araştırmacılar 1500 yaşlı yetişkini 10 yıl takip etti. Daha çok arkadaşları olanlarda daha az arkadaşları olanlara kıyasla %22 daha az geç ölme ihtimali görüldü.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-5

Anı yaşayın

Anı yaşamak evcil hayvanlarımızdan öğrenebileceğimiz en önemli derslerden biri olabilir. “Dalgın Zihin Mutsuz Bir Zihindir” adlı bir çalışmada, Harvard psikologları şu sonuca vardı: İnsanların en mutlu olduğu anlar, seks veya egzersiz gibi, zihinlerinin odaklı olduğu anlar. O anki etkinlik dışında bir şey planlamak, hatırlamak veya düşünmek mutluluğu gölgede bırakabilir.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-6

Kin tutmayın

Anı yaşamanın bir kısmı da geçmişe mazi demektir. Eski kinleri bırakırsanız gerçekten daha rahat nefes alırsınız. Kronik öfke akciğer işlevinde düşüşle ilişkilendirilirken bağışlayıcılık düşük tansiyon ve düşük kaygıya katkıda bulunur. Bağışlayan insanların özgüvenleri de daha yüksek.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-7

Yaramazlık yapın

Kuyruğunuz olmayabilir. Ama iyi hissettiğinizde gülümseyebilir ayağınızın üstünde sekebilirsiniz. Araştırmacılar memnuniyetle genel sağlık arasında güçlü bir bağlantı buldu. Bir çalışmada, memnuniyet günlükleri tutan kişilerin daha iyi tavırları vardı, daha fazla egzersiz yaptığı ve daha az fiziksel şikayetleri vardı.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-8

Merakı sürdürün

Genel söylenişe göre, merak kedinin sağlığına zararlı olabilir. Ama insanlar için böyle değil. Araştırmacılar, meraklı insanların yaşamda daha fazla anlam bulduklarını keşfetti. Başka çalışmalar merakı psikolojik sağlık ve bilgiyle becerilerin artmasıyla ilişkilendiriyor.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-9

Şapşal davranın

Biraz şapşallık etmenin ciddi sağlık yararları var. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinden kardiyologlar sağlıklı kalpleri olan kişilerde kalp krizi geçiren kişilerden daha güçlü bir espri anlayışı buldular. Özellikle iş kalbinizi korumaya geldiğinde “kahkaha en iyi ilaç” sonucuna vardılar.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-10

Sırtınızı ovdurun

Dokunmanın etkisi yabana atılacak bir şey değil. Miami Miller Tıp Okulu Dokunma Araştırma Enstitüsü masaj terapisinin ağrıyı azaltabileceği, bağışıklık sistemini güçlendirebileceği ve astımla diyabet gibi kronik durumları kontrol altına almaya yardım edebileceğini buldu. Bir çalışmada, evli kadınlar, kocaları ellerini tuttuğunda bir elektrik şoku tehdidine daha az kaygı gösterdi.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-11

Susadığınızda su için

Köpekler sıkı egzersiz yaptıklarında sporcu içeceklerine atlamazlar, pek çok insanın da buna ihtiyacı yoktur. Tipik bir egzersizde su içmek suyu korumak için en iyi yöntemdir. Su, kaslarınıza ve dokularınıza gereken sıvıyı sağlar ve kalori hesabınıza eklenmez. Sıcak günlerde ve aşırı terlediğinizde olağandan fazla su içmeye gayret edin.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-12

Balık yiyin

Birçok kedi, bir kutu ton balığı için koca bir kovayı feda edebilirler. Neyse ki, balığı beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirmeyi seçebilirsiniz. Somon balığı, ton balığı, alabalık ve diğer yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından zengindir, bu asitler kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve artrit riskini azaltabilir. İlaveten, Rush Üniversitesi araştırmaları haftada en az bir kez balık yiyenlerde Alzheimer hastalığı meydana gelme olasılığı %60 daha az olduğunu buldu.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-13

Birini seviyorsanız gösterin

Köpekler elde etmek için çok oyunlara başvurmaz; sizi seviyorlarsa gösterirler. Bu, insanların ilişkilerini güçlendirmesi için iyi bir yaklaşım. Bir dergide yayımlanan çalışmada, küçük, düşünceli hareketlerin çiftlerin ne kadar bağlandıkları ve tatmin oldukları üstünde büyük etki yaratabileceğini ileri sürüyor.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-14

Oyun oynayın

Oyun oynamak sırf çocuklar ve kedi yavruları için değildir. Bir kitapta, oynamanın uyumak ve yemek yemekle birlikte temel bir insan ihtiyacı olduğu yazar. Oyun zeka, yaratıcılık, sorun çözme ve sosyal becerileri geliştirir. O yüzden evcil hayvanınızdan ipucu alın ve kendinizi eğlenceden başka amacı olmayan bir etkinliğe adayın.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-15

Muazzam dış mekanların tadını çıkarın

Ormanda yürüyüş bir köpeğin saadet düşüncesi olabilir ama insan zihni ve vücudu içinde birçok yararı vardır. Dışarıda zaman geçirmek zindeliği artırır, D vitamini düzeylerini yükseltir ve stresi düşürür. Çocuklarda doğal ortamlarda oynamak daha iyi uzaklık görüşü, daha az DEHB belirtisi ve okulda daha iyi performansla da bağlantılı.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-16

Kendinize çeki düzen vermek için zaman ayırın

Banyo yapma diş fırçalamanın bariz sağlık yararlarının yanı sıra kendinize bakmanın yaşamınızda bir dizi olumlu etkisi olabilir. İyi kişisel temizlik özgüven için şarttır. Temiz bir görünüm bir işi alıp sürdürmenize de yardımcı olur.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-17

Vücut dilinin farkında olun

Köpekler birbirlerinin niyetlerini vücut dilinden anlamakta harikadır. İnsanlar o kadar değil. Birçoğumuz duygularını duruşu, konuşma şekiller ve göz temasıyla belli etse de insanlar genelde bu ipuçlarını okumakta iyi değildirler. İnsanlar yaşlandıkça vücut dilini çözmekte daha iyi hale gelirler.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-18

Sık sık esneyin

Esnemek sizi çevik kılar ama yararları burada bitmez. 10 haftalık bir çalışmada, esnemekten başka egzersiz yapmayan katılımcılar şaşırtıcı fiziksel değişimler yaşadılar. Esnekliği geliştirmenin yanı sıra kas gücünü, kuvvetlerini ve dayanıklıklarını artırdılar. Çalışma küçük olsa da sonuçlar gösterdi ki esneme, geleneksek kuvvet gerektiren idmanı eleyen bir duruma sahip insanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-19

Gölge kollayın

Parktayken ve köpeğiniz mola vermeye hazır olduğunda gevşemek için güzel gölgeli bir nokta bulacaktır. Dermatologlar, özellikle saat 10.00 ile 14.00 arasında  aynı şeyi yapmanızı öneriyor. O saatler, özellikle bahar sonu ve yaz başında en fazla ultraviyole ışınlara maruz kaldığınız zamandır. Gölgede korunurken güneşe maruz kalan cilde geniş spektrumlu bir güneş kremi sürmek iyi bir fikir.

Evcil Hayvanlarınızdan Öğrenebileceğiniz 20 Şey-20

Bir programa sadık kalın

Evcil hayvanlar bir rutinin tutarlılığını severler, cumartesiyi pazartesiden ayıramazlar. Aynı şey insan vücut saati için de geçerlidir. İnsanlar, hafta sonları dahil her gün aynı saatte yatıp kalkarlarsa daha iyi uyurlar. Banyo, giyim ve yemek için tutarlı bir programa sadık kalmak uyku kalitesini de artırabilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı