Çürükleri Tedavi Etmenin ve Önlemenin En İyi 7 Yolu

Eğer biraz yaşlıysanız ve gençliğinize göre çürüğe daha meyilliyseniz gününüze bir sayfa ekliyormuşsunuz gibidir. Belki de öyle yapıyorsunuzdur. Yaşlandıkça çürüğe daha fazla meyilli olmanızın sebebi de budur. Yıllar içinde derimizin altı, geçmişte olduğundan daha az korumasız hale gelir. Çoğu çürük ciddi sağlık riski teşkil etmez ve özel herhangi bir tedavi gerektirmez. Yine de çürüğü engellemenin yolları ve çürük meydana geldiğinde iyileşmeyi hızlandıracak birkaç şey vardır.

Hassas Bölgelerinizi Koruyun

Özellikle tekrar tekrar çürümeye meyilli bölgeleri koruyun ve koruyucu kıyafetler giymeye dikkat edin. Uzun kollu ve paçalı kıyafetler, belinizin altına gelen ve kalçalarınızı örten kazaklar, ayaklarınızı koruyan ayakkabılar giyin. Sürekli olarak kalçalarınız veya ön kollarınızda çürük yaşıyorsanız eczacınızdan bu bölgeleri korumak için kolayca takabileceğiniz koruyucu tamponlardan isteyin.

K Vitamini Alın

K vitamini eksikliği, olağan kan pıhtılaşmasını engelleyebilir ve çürüklerin engellenmesine yardımcı olması için biraz pıhtılaşma hareketine ihtiyacınız vardır. Aşırı derecede çürük yaşayan insanlar K vitamini açısından zengin yiyecekleri daha çok yemelidirler. K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde ve lahana ailesinde örneğin brokoli, lahana ve ıspanakta bulunur. Bunun yanı sıra K vitamini takviyelerini de düşünebilirsiniz.

Maydanoz Yaprağı Ezin

Biraz taze maydanozu ezin ve doğrudan çürüğün üzerine yayın. Maydanoz iyileşmeyi hızlandırıp mavi-siyah işaretleri bir iki gün içinde geçirebilir. Yaprakları yapıştırıcı bant veya gazlı bezle çürüğün üzerinde tutmaya özen gösterin.

Aspirini Doğru Dozda Alın

Herhangi bir nedenle aspirin alıyorsanız bu, çürüklerin sayısına katkıda bulunuyor olabilir. Yetişkin aspirini kanı çok fazla sulandırır, kanın damarlardan sızmasına neden olur ki budiğer şeylerin yanında daha fazla çürümeye yol açabilir. Aspirin almak iyidir ama daha küçük dozlarda olursa.

Multivitamin Deneyin

Eğer çürükler görünürde bir neden olmadan oluşuyorsa belki yeterli C vitamini almıyorsunuzdur. Eğer böyleyse bir takviye almaya dikkat edin. Gerekli temel vitaminleri almanızı sağlayacak bir multivitamin almanız tavsiye edilir.

DBKY (RICE) Yöntemini Uygulayın

Çürümeyi kontrol etmenin en hızlı yolu dört yöntemin birleşimidir. DBKY; dinlenme, buz, kompresyon ve yüksekte tutma sıralamasını akılda tutmanın kolay bir yoludur. Dinlenme hasar görmüş dokulara iyileşmek için daha iyi bir fırsat sunar, buz yara etrafındaki damarları sıkıştırır ki böylece daha az kan dokulara sızar, kompresyon (sıkıştırma, basınç uygulama) ve yükseltme kanın hasar görmüş bölgeden boşaltılmasına yardımcı olur.

Narenciye Meyveleri Yiyin

Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan C vitamini kılcal damar duvarlarını güçlendirir. Damarlar kuvvetlendikçe sızıntıya ve böylece çürümeye daha az meyilli olur. C vitamini tüketimi hızlı iyileşme sürecini de destekler. Çürükleri engellemeye yardımcı olması için her gün narenciye yiyin.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam iyi günler dilerim benim sizi rahatsız etmem deki neden yigenim benim yigenim ve eşi çocuk istiyorlar fakat son yaptırdıkları sperm testini size... devamı