Elektrik Şoku

Işığı yakmak için bir elektrik düğmesine dokunduğunuzda küçük bir elektrik çarpmasına uğrayabilirsiniz. Elinizde veya kolunuzda bir gıdıklanma hissi olabilir. Bu gıdıklanma hissi genellikle birkaç dakika içinde kaybolur. Eğer derinizde bir hasar oluşmamışsa veya başka belirti yoksa endişelenecek bir şey yoktur.

Eğer deriniz elektrik yüzünden yanmışsa, endişe için sebep vardır. Elektrik yanmaları ilk bakışta küçük görünebilir, ama elektrik akımın yolundaki dokular hasar görmüşse yanık tehlikeli olabilir. Bu yanığın neden olduğu hasar, yanmadan 10 gün sonraya kadar ortaya çıkmayabilir. Elektrik akımının vücuda girdiği ve vücuttan çıktığı yerlerde de yanıklar olabilir.

Elektrik vücudunuzdan geçerken kan damarlarına, sinirlere ve kaslara zarar verebilir. Elektrik akımı boğazda, ciğerlerde hızlı ve şiddetli şişmeye sebep olarak kişi için nefes almayı güçleştirebilir. Elektrik akımı kalp kaslarından geçerken kalp atışı sorunları ortaya çıkabilir.

Vücudunuzdan geçen elektrik, yere düşmenize yol açacak kadar şiddetli olabilir. Düşme kemik kırılması gibi başka yaralanmalara neden olabilir. Elektrik yine yaralanmaya yol açacak ciddi kas kramplarına neden olabilir.

Yıldırım Çarpması

Yıldırım Çarpması

Yıldırım çarpmasından kaynaklanan deri yanığı ciddi olmayabilir. Yıldırım genelde vücudun üstünden geçer ve iç organlara ve dokulara zarar vermez. Bazı insanların yıldırım çarpmasına rağmen hayatta kalmasının sebebi budur. Kişi metal bir nesne tutuyorsa veya üstünde metal bir nesne varsa şimşek doğrudan çarpabilir. Ayrıca kişinin yakınındaki bir nesneye yıldırım çarpabilir ve yıldırımın enerjisi dolaylı yolla kişiye geçebilir. Yıldırımdan gelen elektrik akımı, çarpmanın ne kadar doğrudan olduğuna bağlı olarak, diğer elektrik kaynaklarıyla aynı sorunlara yol açabilir. Açık alanda spor faaliyetlerine katılmak yıldırım çarpma riskinizi artırır.

Yıldırım çarpmasına uğramışsanız, yaralanmanız küçük gibi görünse bile bir doktorun muayenesi şarttır. Elektrik veya yıldırım çarpması kaynaklı yanıklar da bir doktor tarafından incelenmelidir.

Şok Tabancaları

Şok Tabancası ve Şok Cihazları

Şok tabancası ve şok cihazlarına elektrikli silahlar denir. Bunlar elde kullanılan ve bir kişiyi elektrikle sersemleten ve kontrol edilemez kas kasılmalarına neden olan silahlardır. Elektrikle sersemleyen kişi genellikle yere düşer.

Bu silahların ölüm veya yaralanmaya neden olma ihtimali diğer silahlara örneğin tabancalara göre daha azdır. Bununla birlikte şok tabancası ve şok cihazları düzensiz kalp atışları (aritmi) gibi ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir. Diğer yaralanma tipleri yanıklar, kesikler, kas sorunları (rapdomiyoliziz), testis burulması ve düşüktür.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

sol baldırım dizim ve yukarısı yanmalı,elektrik çarpması ve kesilme hissi ağrı, bu bölge kısmen uyuşuk ve çok hassas dr.verdiği ilaç: neurontin... devamı