İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, yaz mevsimi ile artan hava sıcaklığının ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılması, bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmaması uyarısında bulundu.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarında ve nem oranlarında son günlerde görülen artışların, özellikle 4 yaşın altındaki çocuklar, hamileler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, engelliler, açık alanlarda çalışanlar, şeker, kalp-damar, beyin-damar, solunum sistemi, karaciğer, böbrek ve psikolojik hastalıkları olan kronik rahatsızlığı bulunanların, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları gibi ilaçları sürekli kullanmak zorunda olan hastaların, alkol ve madde bağımlılığı olanların ve bakıma muhtaçlar açısından ciddi riskler oluşturabildiği anlatıldı.

Sıcak havalarda, güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiği kaydedilen açıklamada, bol sıvı alınması, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilerek, yağlı gıdalar ile alkolden kaçınılması önerildi.

Kanser, kemoterapi hastaları ile deri hastalıkları olanların güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeleri gerektiği vurgulanan açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

''Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcaklığının ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11-16 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalıdır.

Sıcaklardan en çok etkilenen yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar. Sık sık ılık su ile duş alınmalıdır. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Açık renkli, pamuklu bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.''

Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu güneş kremi sürülmesi gerektiği, güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında ve gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres uygulaması yapılması istenilen açıklamada, müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılması istendi.

Sıcak çarpmalarında kişilerin önce serin ve gölge bir yere alınması, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmesi önerilen açıklamada, bilinç bulanıklığı olan sıcak çarpması durumlarında sağlık ekibi desteği istenmesi gerektiği kaydedildi.

Op. Dr. Yeşim YERÇOK

Hocam nisanlimla beraber biseyler yasadik onda pantolon vardi pantolonuna elimi surdum spermin nemi elime bulasti sonra vajinama surdum unutarak bu se... devamı