Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Erkek
Zi**** Or****

Merhaba,mr sonucumu yorumlarmısınız L4-L5,diskinde hidrasyona sekonder T2 sinyal kaybı,ayrıca anüler yırtık ile uyumlu yüksek sinyal intensiteleri izlenmektedir. L4-L5,düzeyinde diffüz bulging ile uyumlu görünüm izlendi.Anterior epidural yağlı mesafeler basılanmıştır.Bilateral nöral foramenler inferiordan daralmıştır. L5-S1 düzeyinde posterosantral disk protrüzyonu izlenmektedir.Anterior epidural yağlı mesafeler basılanmıştır. SAYGILARIMLA..

Kadın
Öm**** ka****

Bi arkadasim araciligiyla yaziyorum 7senedir bel fitigiyim.ilk 5yil fazla zorlanmiyodum.fakat son 2senede kitlenmelerim artti.ilkten yilda bikere oluyordu ve 4-5gun bildiğiniz yatalak oluyorum.o yilda bi olan kitlenme ilerleyen zamanlarda 6ayda bi olmaya başladı.we bu sene 3ayda bi kitlenmeye kadar siklasti.ne yapmaliyim aram bey.

Kadın
Ce**** Du****

Hocam ben 16 yaşında lise 2 ögrencisiyim antalyada yasiyorum kilomdan dolayi endokrine gidiyodum ancak gözede gitmemi istedi goze gittigimde göz tansiyonumun sınırda oldugu goz damarlarinda genisleme ve hafif astigmat oldugunu soyledi ve ailemden beyinle ilgili problemi olan varmi yok mu diye sordu bende annemde beyin damar tikanikligi oldugunu belirttim benden hipofiz Mr istedi 8 gun once emari cektirdim bugunde doktoruma sonuclarimi gosterdim sonuclarda hipofiz glandı boyutlari normal sınırlardadır ve onun altinda ise hipofiz sağ yarida 4 mm capinda şüpheli nodüler görünüm izlendi. Gereklilik halinde takip önerilir. Ayrica infundibulum minimal sola devite izlenmiştir yaziyo ne oldugunu anlamadim ve ameliyat gereklimi onu sorucaktim Sekans ve plan : spin eko / T1A sagittal, spin eko / T1A ve turbo spin eko / T2A koronal , postkontrast spin eko / T1A koronal , sagittal ve dinamik inceleme

Kadın
ba**** gü****

hocam mrhaba belimle alakalı sorunlar oldugundan beri sizi ilgi ile takip ediyorm..başarılarınız daim olsun..hocam ben iki kere mr cektirdm 2 ay icerisinde ilk doktorun cok tatminkar konusmamasindan dolayı..ilk mr ile ikici mr arasında fark varmış gibi bir türlü tam anlayadm sonuçları doktorada sordum gecistirdi kısaca ..hocam ilgilenip kısa cevp atarsaniz cok sevinirim tessekkurler simdiden..1mr.. lomber lordoz doğaldır lomber vertebraların korpus yükseklikleri tabiidr intervertebral sabit disk yükseklikleri normal olup L4-L5 ve L5 S1 disk sinyalleri minimal azalmıştır L4-L5 intervertebral diskinde geniş tabanlı santral disk protrüzyonu tekal keseyi hafif basılamıştır medulla spinalis normal kalinrasyon ve sinyal özelliğindedir intradural veya intrameduler yer kaplayan olusum saptanmadi conus medullaria L2 düzeyinde sonlaaktadir paraspinal yumuşak dokular tabiidi 2.MR SONUCUM.. lomber lordoz doğaldır lomber vertebraların korpus yükseklikleri tabiidr..vertebra korpuslarında T2A sekanslarda hiperintens görünümde hemanjiom ile uyumlu yer yer minimal sinyal degişiklikleri izlenmiştir lomber intervertebral diskinde milimetrik santral disk protrüzyonu tekal keseyi indete etmiştir medulla spinalis kalibrasyonu tabiidir.intradural veya inteamedular yer kaplayan oluşum saptanmadı conus medullarisL1l2bintervertebral disk düzeyinde sonlanmaktadır parasipinal yumuşak dokular tabiidir..hocam yaş 22 ve çok rahatsiz oluyorm tessekkurler

Erkek
Gö**** Ak****

Hocam Merhaba Geçen beyin tomografisi çektirdim sonuçları norolojide bir uzmana gösterdim bişey anlamadığını söyledi tıp fakültesi norolojiye gitmemi söyledi ama ben bi bilgi almak istiyorum. Tomografi sonucunda ; - Sol parietalde beyaz cevherde kama şeklinde hipodens alan gözlenmiştir. Bulgular scleroz komplexi yönünde yorumlanmıştır. - Ventriküler asimetri gözlenmiştir. - Solda foramen monro düzeyinde subepandimal kalsifik karakterde nodüler oluşum ayrıca sol perietalde subkortikal kalsifik tuberkül izlenmiştir. yazıyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler...

Kadın
me**** sa****

Mrblar hocam..annem meme ca kemoterapi bitti operasyon için hastaneye yaticakti fakat hastaneye ytmadan bir gün önce felc geçirdi beyne pıhtı atmış.coumadin tedavisi baslanicakti fakat inr degeri cok fzla yukseldi 7ye cikti veedilet 5 oldu cok yuksek oldugu icin coumadin vermedilet.kan sulandiri ecopirin ve karuma baslanildi.bunlari kullanırken tekrar ikinci pıhtı attı ilacı değiştirdiler şimdi yeni nesil kan sulandırıcı paradaxa kullanıyor INR değerinin ölçülmesine gerek yok dediler biz yinede 2 hafta paradaxa kullandıktan sonra olcturduk 1.16 çıktı sizce bu ınr değeri çok mu düşük bi bilgi verebilirseniz çok sevinirim..

Erkek
me**** ba****

Merhaba hocam ben vatani görevimi yapan askerim bel ağrılarım yüzünden yatamaz haldeyim yarım saat ayakta duramaz hale geliyorum ayaklarıma vuruyor üç ay önce emara girdim bunu anlamı nedir hocam şimdiden teşekkür ederim MR sonuçlarım şu şekilde LOMBER LORDOZ DÜZLEŞMİŞTİR. KEMİK SPİNAL KANAL GENİŞLİĞİ DOĞALDIR. VERTEBRALAR SAYI, ŞEKİL, KORPUS YÜKSEKLİĞİ VE EKLEM İLİŞKİLERİ DOĞALDIR. L4 VERTEBRA SÜPERİOR END - PLATE ' DE ETRAFINDA DEJENERATİF SİNYAL DEĞİŞİKLERİNİN EŞLİK ETTİĞİ SCHMORL NODÜLÜ SAPTANMIŞTIR. L3-L4, L4-L5, L5-S1 İNTERVERTEBRAL DİSKLERİNDE DİĞER SEVİYELERE GÖRE MİNİMAL SİNYAL KAYBI DİKKAT ÇEKMEKTEDİR. L3-L4 VE L5-S1 DÜZEYLERİNDE NÖRAL FORAMENLERİ İNFERİORDAN DARALTAN VE DURAL SAKA BASI YAPAN ANTERİOR EPİDURAL PLANLARI SİLEN GENİŞ TABANLI DİFFÜZ ANÜLER BULGİNG İZLENMEKTEDİR. SPİNAL SİNİR BASISI SAPTANMAMIŞTIR. L4-L5 SEVİYESİNDE NÖRAL FORAMENLERİ SOLDA DAHA BELİRGİN İNFERİORDAN DARALTAN VE DURAL SAKA BASI YAPAN, ANTERİOR EPİDURAL YAĞLI PLANLARI SİLEN GENİŞ TABANLI DİFFÜZ ANÜLER BULGİNG ZEMİNİNDE MİNİMAL SOL FORAMİNAL DİSK PROTRÜZYONU İZLENMEKTEDİR. BELİRGİN SPİNAL SİNİR BASISI SAPTANMAMIŞTIR. KONUS MEDÜLLARİS NORMAL OLARAK L1 VERTEBRA SEVİYESİNDE SONLANMAKTADIR. LOMBER VE SAKRAL DURAL YAPILAR VE KEMİK İLİĞİ DOĞALDIR. İNCELEME ALANINA GİREN YUMUŞAK DOKULAR DOĞALDIR.

Kadın
Ad**** 55****

Hocam 6.5 Aylık oğlumun baş çevresi 44.5 transfontanel usg raporu normal sadece bifrontal ekstraaksiyel bos mesafesi 6.6 mm ölçüldü yazıyor. Bu ne anlama geliyor normal mi sonuç ne yapmamız gerekiyor

Kadın
yı**** yı****

selamun aleyküm hocam, 15 yaşında bir oğlum var.Altı yıldan beri taekwondo yapmaktadır.Belindeki ağrıdan dolayı MR çekildi.Genç bu spora verdiği emeği heba etmek istemiyor.Ama doktoru bu sporu bırakması gerektiğini söylüyor.Biliyorumki umutsuz yaşanmaz önce ALLAH (cc) sonra sizden umudumun yeşereceğini inanıyorum.01/01/2016 tarihinde rabbim nasip ederse muayene için size geleceğiz.

Op. Dr. Salih AYDIN
Op. Dr. Salih AYDIN

Filmlerle birlikte değerlendirirsek daha güzel olur

Kadın
eb**** or****

Hocam merhabalar annem 64 yaşında ,baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetine öncelikle vertigo teşhisi konuldu,kısa zamanda şuur kaybı ve konuşma bozukluğu da eklenince ,tekrar hastaneye gittik meme kanseri primer olmak üzere beyin sol ön lob,beyincik,beyin zarı,omurilik sıvısı,pankreas,lenf,omurga T12,L1 de metastaz kanser teşhisi konuldu. Teşhis aşamasında şant yerleştirildi ve biyopsi yapıldı.Hastaneye yatıştan itibaren konuşma güçlüğü de vardı,ve mantıksız şeyler söylüyordu,ajitasyon var dediler ,bu esnada teşhis konulunca 2 seans radyoterapi aldı ve sol ön lobdaki kitle büyüdü denip o kitle alındı,şu anda yoğun bakımda ..balgam atamadığı için solunum cihazına bağlanabilir biz şu anda kötüleşmemesine uğraşıyoruz dediler.Tabii bu arada 2 seanstan sonra bu durumlar olunca radyoterapi de devam edemiyor.Son söylenen, beyinde gördüğümüz hiçbir kitle böyle bir bilinç kaybını açıklayacak boyutta değil,sebebini anlayamadık dediler,sizin de görüşlerinizi,tavsiyelerinizi ,yorumlarınızı alabilir miyim ? Değerli vaktiniz için çok çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar..

Prof. Dr. Erol TAŞDEMİROĞLU

Şant nereye konuldu.Beyinde çok sayıda metastaz bunu yapar