Bebeğinize bakarken kendinize de özen göstermek düşünüldüğü kadar zor değildir. Cildiniz, hamilelikten sonra belli bir bakıma ihtiyaç duyar. Yeni anne olanlar için birkaç güzellik tavsiyesini aşağıda bulacaksınız.

En önemli şey uykudur.

Yeni anneler eskisi kadar iyi uyuyamazlar. Ama gün içinde bebekleri uyurken onların da uyuması gerekir.

Eskisinden daha fazla su içmek şarttır. Çünkü cildinizin nemli kalmasını sağlamanız gerekir. Herhangi bir dermatolog, cildinizin yenilenmesi ve eski ışıltısına kavuşması için size hamilelik sonrası kremler kullanmanızı önerecektir.

Her akşam yüzünüzü nötr bir kozmetik sütle temizlemeye çalışın.

Temizleme sütünü durulamak için maden suyu kullanın. Tonik kullanabilirsiniz, ama alkol içermediğinden emin olun. Cildinizi dikkatlice kurulayın ve organik bir gece kremi sürün. Bu kremin koruyucu bir yağlı krem olmasına dikkat edin. Böylece, cildiniz geceleyin daha nemli kalacaktır.

Her sabah yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici bir gündüz kremi kullanın.

Doğumdan sonraki günlerde ağır fondötenden kaçının.  Fondöten yerine hafif bir pudra kullanın.

Yüz nemlendirici maskeler bu dönemde son derece önemlidir. Toksin içermeyen organik maskeler kullanın.

Eğer ev yapımı maskelere meraklıysanız, bal ve limon suyundan yapılan tarifi uygulayabilirsiniz. Bu maske cildinizi tazelemek için harikadır.

Eğer cildinizin yumuşak ve esnek kalmasını istiyorsanız, cildinizi doğal maddeler içeren hafif bir kremle düzenli fırçalayın.

Cildinizin yumuşak olması için tüm vücudunuza badem yağıyla masaj yapmaya çalışın. Kuru dudaklar için hindistancevizi yağının sihirli olduğu söylenir. Bunu deneyebilirsiniz.

Dudaklarınızın pürüzsüz olması için bir dudak merhemi kullanın.

Göğsünüzün de özel bakıma ihtiyacı vardır. Uygun bir pamuklu sutyen alın ve her sabah göğüslerinize masaj yapmaya çalışın. Ünlü İskoç duşunu deneyin. Yani, önce sıcak, sonra soğuk suyla yıkanın, bu cildinizi daha esnek yapacaktır.

İyi bir losyon kullanmak da şarttır.  D ve E vitaminlerine her zamankinden çok ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden bunları her şekilde almaya çalışın. E vitaminini cildinize de uygulayabilirsiniz. Bu, yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

Prof. Dr. Ali GÜRLEK

Hocam annemde bazal hucreli karsinom tanisi ile 4 yil once burun ve sag malar bolgeden operasyon yapildi ancak her ikisi de 3 yil sonra nuks etti ayr... devamı