Mevsim değişikliklerinin genel sağlığımız üzerinde etkileri olduğu gibi, cilt sağlığımız üzerinde de önemli etkileri vardır. Özellikle kış mevsimi, kar yağışı, şiddetli rüzgar ve kuru hava gibi cilt üzerinde olumsuz etkileri olabilecek faktörlerin bir araya gelmesine sebep olur ve cildimizin dengesini koruyabilmemiz için bazı ek önlemler almamızı gerektirir.

İşte cildinizi kış aylarının olumsuz etkilerinden korumanıza yardımcı olabilecek 6 ipucu:

  • Boğaz ve burun bölgenizi kurumaktan korumaya yardımcı olması için nemlendirici kullanın.
  • Sık sık, aynı zamanda güneşten koruma etkisi de olan dudak kremi kullanım. Dudaklar genellikle kışın olumsuz etkilerinin ilk ortaya çıktığı bölgelerdir. Bu tedbir cilt kanserinden korunmanıza yardımcı olabilir.
  • Uzun ve sıcak banyolar yapmayın bunun yerine kısa ılık duş alın. Bu önlem cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Çok sıcak su, cildinizde bulunan koruyucu doğal yağları kaybetmenize sebep olabilir. Ayrıca alkol içermeyen hafif bir temizleyici kullanın. Cildinizi iyi kurulayın fakat kuru bölgeleri ovmamaya dikkat edin.
  • Duş sonrası cilt içinde sıkışan nemi korumak için üç dakika içinde nemlendirici kullanın. Bu cildinizdeki kuruluğu ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Yağ, vazelin ve gliserin içerikte bulunmasına özen göstermeniz gereken unsurlarıdır.
  • Ellerinize özen gösterin. El bölgenizde deriniz daha incedir ve yeterince koruyucu yağ üretemeyebilir. Bu yüzden evden çıkarken eldivenlerinizi aldığınıza emin olun. Özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra el kremi veya gliserin bazlı nemlendirici kullanın. Bu önlem ellerinizde oluşacak kuruluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Ayaklarınızı da kıştan koruyun, yatmadan önce son iş ve sabah çoraplarınızı giymeden önce ilk iş olarak ayaklarınızı nemlendirin. Ayakkabı ve çorabınızda nem hissettiğiniz anda yenileriyle değiştirin. Donmaya karşı tedbirli olun, cildinizin sert ve soluk bir hal almasına sebep olarak kalıcı hasara neden olabilir.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı