Güzellik endüstrisi genellikle kadınlara hitap etse de, erkeklerin cilt bakımlarına ve genel olarak fiziksel görünümlerine dikkat etmeleri de aynı derecede önemlidir. Bazı temel şeyleri yaparak erkekler özgüvenlerini yüksek tutabilirler. Tam ve pahalı bir bakım rutini zorlayıcı olsa da alternatifleri mevcuttur. Erkekler için doğal güzellik önerileri kolaylıkla günlük aktiviteler arasına sokulabilir ve uzun dönemde faydaları görülür.

Tıraş olmak hem bakımlı bir görünüm sağlarken, hem de cildin yumuşak olmasına ve ölü derilerin atılmasına yardımcıdır. Sakalınızı sıcak suyla yumuşatın ve tıraş köpüğünden önce nemlendirici uygulayın. Nemlendirici cilde etki ederken, tıraş köpüğü üstte kalır. Böylece tıraş kolaylaşır ve tahriş etkisi daha az olur. Ilık suyla durulayın ve daha sonra cildi sıkılaştırmak için soğuk su uygulayın. Kolonya yerine tıraş sonrası losyonları tercih edin.

Cildin ölü derilerini atmak, gözenekleri tıkayan kirlerden de arındırmak anlamına gelir. Bu özellikle sivilcelere meyilli ciltlerde etkili bir uygulamadır. Çünkü sivilcelerin oluşumu ölü derilerin ciltteki yağla birleşmesi ve gözenekleri tıkaması şeklinde gerçekleşir. Ölü derileri döken (exfoliating) bir ürünü kuru bir fırça veya pamuklu bir bezle en az haftada bir cildinize masaj yaparak uygulayın. Uygulamayı nemli bir cilde yapın, sonrasında ise kuru bir havluyla yumuşak dokunuşlarla kurulayın. Özellikle bahçede çalışmak, arabayla uğraşmak gibi cildi kirletici hafta sonu aktivitelerinden sonra yapılması önerilir.

Erkekler için doğal güzellik önerilerinden biri düzenli olarak güneş kremi kullanımıdır. Çevreden gelecek cilt hasarı ve kırışıklıklara karşı alınabilecek ilk önlem budur. Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce, en az SPF 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Bazı nemlendiriciler SPF koruma faktörü de içerdiğinden, bunları tercih ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Haftada bir ya da iki kez burun ve kulak kıllarını kısaltmak için vakit ayırın. Sakal tıraş makineleri genellikle bu fonksiyonlara sahip başlıklar içermektedir. Daha geniş başlıklarla kulağın dışındaki kıllar kısaltılabilir. Özel dar başlıklarla ise burun içindeki kıllar alınabilir. Burun içindeki kıllar vücudumuza giren havayı filtrelediği için, tüm kılları almanız önerilmez. Sadece dıştan görünümü kolaylıkla belli olan kılları kısaltın ve çok derine gitmemeye dikkat edin.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

hocam bayanlar gibi kıvırtarak yürüyorum.ben normal erkekler gibi yürümek istiyorum.lütfen yardım edin.... devamı