Bazı cilt bakım mitlerinin cilt bakım ürünleri üreten şirketler tarafından ürünlerini daha fazla satın almanız için bir pazarlama manevrası olarak sürdürüldüğü yönünde bir bakış açısı vardır. Burada cilt bakımı üzerine bilinen efsanelerin bir kaçının gerçek yüzünü sizin için derledik.

  • Kollajen içeren ürünler kırışıklarla savaşır ve cildi tekrar yapılandırır. Kullanılan kollajen içerikli ürünler için bu bir efsanedir çünkü kolajenin cilde yarar sağlaması için cilt tarafından emilmesi gerekir fakat kolajen molekülleri cilde nüfuz edemeyecek kadar büyüktür. Böylece kolajen, elastin ve hyaluronik asit içeren ürünler cilt yüzeyinde kalarak çok az yarar sağlar veya hiç yarar sağlamazlar.
  • Göz çevresi için ayrı bir göz kremi gerekir. Bu da bir efsanedir. Göz çevresindeki cilt daha ince olmasına rağmen, bu bölge için ayrı bir ürün kullanılmasına ihtiyaç yoktur. Göz kremi içeriklerinde kullanılan malzemeler çoğu normal krem ile hemen hemen ??aynıdır. Sadece kavanozları küçük ve fiyatları daha yüksektir!
  • Bol bol su içilmesi cildin düzgün su kazanmasını sağlar. Bir efsanedir çünkü cildinizin ne kadar su tuttuğu, ne kadar su içtiğinize bağlı değildir. Cildinizi sulu tutan aslında cilt üzerinde bulunan koruyucu bir bariyerdir. Ve bu bariyerin hasar görmesi durumunda ne kadar su içerseniz için cildiniz nemini kaybeder.
  •  Selülit, çatlaklar ve kırışıklıklar, kremler, losyonlar ve jeller ile ortadan kaldırılabilir. Keşke doğru olsaydı fakat ne yazık ki bu da bir efsanedir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı