Yeme alışkanlıklarının cildinizi de etkilediğini biliyor muydunuz?

İyi yiyecekler tüketmek cildinizin ışıltı dolu, canlı ve genç görünmesini sağlar.

Sağlıksız gıdalar ya da besin değeri düşük yiyecekler cildinizin çeşitli cilt sorunları ve kırışıklardan ötürü rahatsızlık duymasına yol açabilir.

Besinler dışında sigara, alkol ve kafein de cildiniz üzerinde kötü etkiler yaratabilir.

Işıltılı ve çekici bir cilt için sağlıklı beslenme önerileri:

  • Yağlı besinlerden kaçının: Daha fazla kalori, yağ ve karbonhidrat içeren besinler hücre ve gözeneklerde toksin biriktirmeye meyilli olduğundan cilt için iyi değildir. Toksin birikimi cildi soluk ve cansız gösterdiğinden cilde iyi gelmez. Bu nedenle, kalori, karbonhidrat ve yağ miktarı daha fazla olan yağlı gıdaları tüketmekten kaçınmak yararlı olacaktır.
  • Taze meyve sebze: Taze meyve sebze tüketiminin cildin çekici ve güzel bir görünüm kazanmasına her zaman olumlu katkıları vardır çünkü bu tarz besinler gerekli protein ve vitaminleri içerir.
  • Işıltılı bir cilt için elma: A vitamini içeren bu meyve ciltteki koruyucu dokuları güçlendirir ve sivilce oluşumuna karşı koruma sağlar. A vitamini açısından zengin bu meyvenin adı elma. A vitamini dışında elmanın barındırdığı diğer besinlerin de güzellikle ışıldayan bir cilde erişilmesine katkısı vardır.
  • Havuç ve salatalık: Salatalık ve havuç yemek cildinizin ışıldamasına ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Havucun içindeki E vitamini, hücresel metabolizma esnasında ortaya çıkan serbest radikalleri yok ederek cilt sağlılığının korunmasına fayda sağlar. Salatalık hem A hem de C vitamini içerir, bu içerik cildin yatıştırılmasına ve daha yumuşak olmasına yardımcı olur.
  • Alkol ve kafein tüketimi: Cilt hücrelerini öldürür ve çeşitli bazı iç rahatsızlıklar yaratır. Kafein ve alkol tüketimiyle beraber kaçınılmaz olarak cildinizin parlaklığı azalacak ve gevşek bir cilt oluşacaktır. Kolayca kırışıklıklar meydana gelecektir. Alkol ve kafein tüketimi bağlantılı kırışıkları oluşmuş bir kişi yaşından çok daha büyük gösterecektir.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı