Çoğu genç hormon değişimlerine bağlı olarak akne ile mücadele etmektedir. İşte gençlerin ciltlerinde olabilecek en iyi sonuçları elde etmelerine yardımcı olmak için bazı ipuçları. 

  • Kozmetik ürünleri seçerken özen gösterin. Fondöten, allık ve nemlendirici gibi kozmetiklerin yağsız olması gerekir. Sivilcelerin oluşumunu artırmayan veya gözeneklerin dolmasına yol açmayan ürünler seçin. Cilt türünüz için en uygun ürünün hangisi olacağını nitelikli bir satış temsilcisine veya dermatologa sorun.
  • Yüzünüzü yolmayın: Eğer yüzünüzdeki sivilceleri yolar, sıkar veya sıkıştırırsanız, akne yaraları oluşma riskini artırırsınız.
  • Temizleme yaparken nazik olun. Sertçe ovalama cildinizin durumunu daha da kötüleştirecektir. Sabahları, yatmadan önce ve ağır egzersizlerden sonra hafif bir temizleyici ile cildinizi nazikçe yıkayın. Sert fırça ve keçe kullanmaktan kaçının. Cildinizi yıkadıktan sonra, baştan aşağı durulayın.
  • Düzenli olarak güneş koruyucusu (GKF 30 veya üstü) kullanın: Güneş cildinize zarar verebilir ve erken yaşlanmayı hızlandırabilir. Bu nedenle, günlük güneş koruyucusu kullanımı önerilmektedir. Her ne kadar bronz veya güneşte yanmış bir ten cildinizi daha az yağlı hale getirse de, bunun yararı kısa vadelidir. Bazı akne ilaçlarının, tıpkı diğer ilaçlarda olduğu gibi, sizi güneş yanıklarına daha meyilli hale getirdiğini unutmayın. Bu nedenle, her zaman için güneş koruyucuları kullanın. Uzun süre güneşte kalacağınız zamanlarda güneş koruyucunuzu tekrardan tatbik edin.
  • Tıraş olurken dikkat edin: Hafifçe ve tıraş olmanız gereken zamanlarda tıraş olarak sivilcelerinizi kesmekten kaçının. Cildiniz için daha uygun olan jileti, farklı jiletleri deneyerek bulabilirsiniz.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı