Hangi ilişkiler zaman testinden sağ çıkıyor ve neden?

2. Ayrıyken partnerinizi düşünmek.

Gün içinde, akşamleyin veya uzun bir süre partnerinizden ayrıldığınızda onun varlığını unutuyor musunuz? Sizin için gözden ırak olan gönülden de mi ırak? Öyleyse, bu pek aşık olmadığınızın bir işaretidir. Her ayrı geçen saniyenizde özlemle iç çekmeniz gerekmez ama partnerinizin orada olmadığı ortalama gün içinde bir süre aklınızın bir köşesinden geçmelidir.

7. Partnerinizi arzulamak.

Küçük sevgi dokunuşları partnerinizle duygusal bağlantınızı kuvvetlendirmekle kalmaz, içeri de cinsel ateşler de yakar. O’Leary çalışmasında, partnerleri için en yoğun sevgiyi ifade eden katılımcılar, partnerleri onlara dokunduğunda vücutlarının tepki verdiğini hissettiklerini söylediler. Bu, yanağa dokunuşun ardından tam teşekkülü bir cinsel ilişki gelecek anlamında değildir. Partnerinizin fiziksel varlığından sıcak, kıpır kıpır bir duyum hissetmek, cinsel etkinlik için doğru zamana kadar içerideki ateşi körüklemeye yeterlidir.

3. Partnerinizi düşünürken başka şeylere konsantre olmakta zorlanmak

Partneriniz hakkındaki düşünceleri fazla çaba göstermeden kenara koyabiliyorsanız bu, partnerinizin sizde sadece küçük bir bilişsel yükü olduğunu gösterir. Partneriniz, düşünmek söz konusu olduğunda birçok işi bir arada yapmak hiç arzulanır değildir. O’Leary çalışmasına göre, bu özellikle erkekler için önemlidir.

Yeni ve merak uyandırıcı etkinliklerden keyif almak.

İş kişisel ilgiler ve hobilere geldiğinde beğeni kesinlikle beğeniyi çeker. Birlikte zaman geçirmek önemlidir ama zamanınızı nasıl geçirdiğiniz ilişki tatmininizi daha da etkiler. Aron’un ampirik araştırmada test edilen kendiliğinden genişleme modeli, çiftlerin birlikte yeni ve merak uyandırıcı etkinlikler keşfetmelerinin birbirlerine sevgilerini geliştirdiğini ileri sürüyor. O’Leary çalışması bu etmeni özellikle erkeklerle ilişkili olara tanımladı. İlk defa yüksekten atlamaya gidiyorsanız siz ve partneriniz bu heyecan birlikte karşıladığınızda ilişkiniz fayda görecektir. Yüksekten atlamak size göre değilse günlük rutinlerinize tat katmak için zihinsel açıdan merak uyandırıcı yolları deneyin.

5. Birlikte zaman geçirmek.

Birini seviyorsanız o kişiyle zaman geçirmek istersiniz ve ne kadar fazla zaman geçirdikçe ilişkiniz o kadar gelişir. Birlikte geçirdiğiniz zaman bazı yeni ve merak uyandırıcı etkinlikleri içermelidir. Ama sıradan ev işlerinde vakit geçirmek bile sevginizin yoğunluğunu artırabilir. Başlamaya niyetlendiğiniz bu temel yeniden modellendirme, aslında siz ve partnerinizin duygusal bağlarınızı kuvvetlendirmeniz için bir yol haline gelebilir. Yemek pişirmek, bahçeyle ilgilenmek, market alışverişi yapmak, hatta evi temizlemek birbirinize sevginizi destekleyebileceğiniz başka yöntemlerdir. O’Leary çalışmasına göre bu, erkekler için daha önemli olan başka bir etmen.

6. Sevgiyi ifade etmek.

Partnerinize sevgi hissetmeniz önemlidir ama bu sevgiyi fiziksek olarak ifade etmek de önemlidir. Hedefiniz ilişkinizde tutku inşa etmek olduğunda erişilmesi zoru oynamak akıllıca değildir. Gösterdiğiniz sevginin karmaşık ya da aşırı konuşkan olması gerekmez. Omza bir dokunuş veya yanağa bir öpücük ilişkinizin yoğunluğunu artırmaya yeterlidir.

1. Partneriniz hakkında olumlu düşünün.

Partneriniz hakkında olumlu düşünmek, partnerinizin nitelikleri ve karakteri hakkında kötüye değil iyiye odaklanmanızı sağlar. Canınızı sıkan şeylere kafa yormak küçük kusurları büyütmenize yol açtığıyla kalacaktır. Bu da partnerinizi öteki türlü hissedeceğinizden daha da sinir bozucu hissettirecektir. İyi ilişkiler sürdüren kişiler "duygusallık üstünlüğü” kurarlar, yani birlikte paylaştıkları tatsız deneyimlerden çok tatlı deneyimleri hatırlarlar.

8. Cinsel ilişkiye girmek.

Cinsel ilişki yaşamanın sevginin yoğunluğuna olumlu bir etki yaratması sürpriz olmamalıdır. Aşık kişilerin birbirleriyle düzenli seks yapmaları daha olasıdır. Ama O’Leary çalışmasındaki bulgulara göre, seks ve aşkın arasındaki olumlu ilişkinin nedeninin bir parçası, ilişkilerinde en mutlu kişilerin hem partnerlerini daha çok sevmesi hem de daha sık cinsel ilişkiye girmeleridir. Sebep ne olursa olsun, cinsel etkinlik sevgi hisleri, hatta zamanla kalını olan mutluluğu inşa eder ve onları sürdürür.

9. Genel olarak mutlu hissetmek.

. Yaşam hakkında daha mutlu hisseden kişilerin partnerlerine sevgileri de daha güçlüdür. Aşık kişilerin ondan dolayı mı mutlu hissettiğini ya da mutlu hisseden kişilerin ondan dolayı mı daha aşık hissettiğini O’Leary araştırmasında tespit etmek mümkün değil (Bulgu kadınlarda erkeklerden daha doğruydu). Ama bulgu gösteriyor ki kişisel üzüntü hissediyorsanız bu sızıp ilişkinizin ıstırap çekmesine neden olabilir. Benzer şekilde, ilişkiniz sıkıntı içindeyse mutluluğunuz da bundan payını alacaktır. Her şekilde, bu olumsuz etkiler zihin sağlığınızı ağır zarar vermeden önce yardım istemeniz önemlidir.

10. Partnerinizin her an nerede olduğunu bilmek istemek

Yoğun bir aşk içinde olmak, erkekler için, partnerlerinin nerede olduğunu bilmek istemekle ilişkilidir. Bu yoğun aşk unsuru biraz tacizkar gelebilir. Ama olumlu yandan bakarsanız, partnerinizin nerede olduğunu bilmek istemeniz düşüncelerinizden çok uzak olmadığını gösterir.

11. Takıntılı biçimde partnerinizi düşünmek.

Partnerinize biraz takıntılı olmak, en azından kadınlar için, yoğun aşkla olumlu olarak ilişkili gibi görünmektedir. O’Leary çalışmasındaki en aşık kadınlar partnerlerinin nerede olduklarını bilmeyi tam olarak umursamadılar. Ama genel olarak partnerleri hakkında takıntılı düşünme olasılıkları daha yüksekti.

12. Yaşam için güçlü bir tutku sahibi olmak.

Günlük yaşamlarına zevk ve güçlü hisle yaklaşan kişiler bu yoğun hisleri aşk yaşamlarına taşıyor gibi görünüyorlar. İlişkinizin tutku sahibi olmasını istiyorsanız o duygusal enerjiyi hobilerinizi, ilgilerinizi, hatta siyasi etkinliklerinizi yürütmekte kullanın. Beyninizin ödül merkezleri aşka, diğer günlük ilgileriniz hakkında heyecanlanmanıza benzer şekilde karşılık verir. Yaşamın bu alanlarında “ateş yakmak” partnerinize karşı hislerinizi de ateşler.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Merhaba korkut by Ben ilişki sırasında ara ara kötü bir koku sorunu yaşıyorum uzun süredir bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz saygılar... devamı