İlişkilerin güçlü olması ve sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmesi için güvene ihtiyaç vardır. İster küçük şeyler hakkında olsun, ister finansal konular veya sadakat gibi daha büyük konular olsun, yalan söylemek, ilişkilerin ihtiyaç duyduğu güven faktörünü sıfırlamanın en hızlı yollarından biridir. Eğer ilişkide güven kaybedilirse, sonrasında tekrar kazanmak bazen tırmanması imkansız bir dağ gibi görülebilir. Ancak yalan söyledikten sonra ilişkiyi tamir etmek içtenlik ve bağlılık ile mümkündür.

Öncelikle söylediğiniz yalanların tümü konusunda dürüst olun. Bir kısmını saklı tutmaktan veya detaylarını açıklamamaktan kaçının. Çünkü bu detaylar zaman içinde kendilerini göstereceklerdir ve bu sefer sonuçlar daha da kötü olabilir. Fırsatınız olduğunda tamamen dürüst olmadığınız için daha da güvenilmez biri olabilirsiniz.

Güvenilir biri olduğunuzu partnerinize tekrar hatırlatın ve gösterin. Bu aşamadan sonra verdiğiniz sözleri tutmak, partnerinizin ihtiyacı olduğunda ulaşılabilir olmak bunun yollarıdır. Siz güvenebileceğini göstermek için onu arayacağınızı söylediğiniz zaman arayın ve takviminiz konusunda açık olun.

Yalan söyledikten sonra partnerinizi incitmiş olabileceğinizi kabul edin. Partnerinizin bu konudaki üzüntüsünü ve güvensizliğini yaşamasına ve ifade etmesine izin verin. Zor konulardan kaçınmayın ve kısa bir süre sonra hemen bu konuları tabu haline getirmeyin. Partneriniz kendini tamamen ifade etmiş hissedene ve bu sorunu aştığını fark edene kadar onunla iletişime girmekten çekinmeyin.

Partnerinizin sınırlarına saygı duyun ve gelecekte görülebilecek problemleri önlemek için ilişkiden sizin beklentileriniz konusunda da açık olun. Tutamayacağınız sözler vermeyin veya partnerinizin çizdiği sınırları esnetmeye çalışmayın. Bunun yerine karşılıklı ödünler vererek orta noktada buluşmaya çalışın. Böylece iki taraf da ilişkinin yeni parametreleri konusunda kendini rahat hissedebilir.

İlk başta neden yalan söylediğiniz hakkında düşünün ve gelecekte aynı tuzaklara düşmemek için neler yapabileceğinize karar verin. Eğer yalan söylemek sizin için geçmişten beri gelen bir problemse bir uzmanla görüşmek sizin için doğru tercih olabilir.

Yalan söyledikten sonra partnerinizin iyileşme sürecinde sabırlı olun. Farklı insanların, farklı şekillerde iyileştiğini ve affettiğini unutmayın. Problemin çözüldüğünü zannettiğiniz bir anda güvensizlik işaretlerinin kendini tekrar gösterebileceğini bilin. Partneriniz size yeniden güvenene kadar şefkatli ve anlayışlı olmaya çalışın.

Op. Dr. Sinan GÖKER

sinan bey merhaba, sol göz -11 miyop 0,75 astiğmat 485 mikron sağ göz -10 miyop 0,50 astiğmat 495 mikron acaba ben lazer tedavisi olabilirmiyim. te... devamı