Vajinismus baş gösterdiğinde erkekler genelde çaresiz hisseder ve "Ne yapabilirim? Bu onun sorunu,” diye düşünürler. Ama vajinismus sadece bir kadın sorunu değildir, çift sorunudur. Gerçek şu ki erkeklerin yardımcı olabileceği bir dizi şey vardır. Vajinismusun dinamikleri hakkında bilgi edinerek ve eşlerine duygusal yönden destek çıkarak erkekler eşlerinin daha olumlu olmalarına ve tedaviyi daha çabuk atlatmalarına yardımcı olabilirler. Süreç dayanılması güç olabilir ama umutsuz değildir. Durum teşhis edildiğinde ve tedavi başladığında başarı olasılığı yüksektir.

Erkeklerin partnerlerine şu şekillerde yardımcı olabilirler:

  1. Destekleyici olmak: Karşılıklı destek ve saygıya dayanan destekleyici, sevgi dolu bir ilişki tedavi sürecindeki bir kadın için mükemmel bir zemindir. Adımların bazılarını tek başına atlatmak kadınlar için fiziksel ve duygusal açıdan bezdirici olabilir. Erkekler eşlerini cesaretlendirip desteklerken bu onların o anki ilişki sorunlarına değil tedavi odaklanmalarını sağlar. Destek, kadının başarısında esas olabilir. Erkekler eşlerine nasıl dahil olmak istediklerini sorabilirler. Katılarak ve tedaviye yardımcı olarak eşler onları bir çift olarak yaklaştıran bir şeyin parçası olma fırsatını yakalarlar. Başkasının iyileşme sürecinin parçası olmak inanılmaz bir fırsat ve histir, özellikle o kişi çok önem verdiğiniz biriyse.
  2. Adımları birlikte atmak: Erkekler eşlerine tedavinin her adımında birlikte yürüyerek yardım edebilirler. Adımları birlikte okumak erkeklerin tedavinin mekaniğini kavramalarına ve partnerlerinin hem duygusal hem de fiziksel olarak nerede durduğunu anlamalarına yardım eder. Eşlerinin korku ve kafa karışıklığı alanlarında birlikte çalışmak güven bağlarını kuvvetlendirir çünkü çiftler, cinsel ilişki dışında birbirlerini daha samimi şekillerde tanırlar. Erkekler vajinismus hakkında bilgi edindiklerinde partnerleriyle bilgili ve mantıklı konuşabilirler. Erkekler partnerlerinin motivasyonlarını, odaklarını korur ve duygusal karmaşalar, stres ve başarısızlık hissini aşmalarını sağlar. Onları içeren bu egzersizlere istekle ve bilgiyle katılmak  onların ağrılı cinsel ilişki veya giriş sorunlarından dönüşümlerini de yumuşatmaya yardımcı olur.
  3. Başarıyı kutlamak: Erkekler için küçük bir adım görünen şey aslında kadınlar için vajinismus tedavisi sırasında muazzam bir zafer olabilir. Akşam yemeğine çıkmak, küçük bir hediye almak, bir tebrik notu yazmak vb bu süreçte kadınlara yardımcı olabilir. Her başarıyı kutlamak ve önemli hissettirmek çiftlerin süreci zorlukla baş etmeye değer görmelerine yardımcı olur. Erkekler süreç hakkına ilgi ve olumlu heyecan gösterirlerse kadınlar ilerlemek için motivasyonlarını korurlar.
  4. Olumlu ve sabırlı kalmak: Erkekler eşlerinin adımları atmasını genelde kaygıyla bekledikleri için, eşlerinin stres ve başarısızlık hislerine etki edebilen baskı ve olumsuzluk yansıtma eğilimleri vardır. Erkekler tavırlarında olumlu ve sabırlı kalmaya çalışmalı, umutlu ve dengeli bir öngörüyü korumalıdırlar. Eşlerinin zayıf veya kırılgan hissettikleri dönemlerde güçlü ve yılmaz olmak kadının daha özgüvenli ve umutlu olduğu emin bir ortam yaratır.
  5. Samimi olmaya devam etmek: Çiftlerin daha cinsel ilişki mümkün olmasa bile samimi bir yaşam tarzı paylaşmaları önemlidir (unutmayın, programın ilk adımlarında cinsel ilişkiye niyetlenilmemelidir). Cinsel ilişkiden tamamen kaçınmak genelde ilişki sorunlarını büyütür ve sorunları kötüleştirir. Fiziksel temas olmadan, korku, suçluluk, utanç veya reddedilme hisleri birikmeye eğilimlidir. Erkekler sürekli, geçici olarak cinsel ilişki olmadan, eşlerine zevk verecek ve eşlerinden zevk alacak alternatif yöntemler araştırarak yaşanabilir bir cinsel yaşam geliştirebilir. Vajinismusun olumlu yönlerinden biri, birbirine daha önce hiç düşünülmemiş şekillerde zevk vermektir. Duyumsal vücut dokunuşu ve el uyarımı gerginliği azaltıp güven oluşturabilir. İlk tedavi adımlarından geçerken cinsel denklemden cinsel organlarla ilişkiye gitmenin baskısını kaldırmak en iyisidir ama başka cinsel yakınlık seçenekleriyle samimi bağlar oluşturmak önemlidir.
  6. Forumlara katılın: Vajinismus forumuna katılma sürecinse yardımcı olmanın başka bir yolu da vajinismus forumuna katılmaktır. Erkekler başka çiftlerin mücadelelerini kendileri okuyabilirler, engelleri daha iyi anlayabilirler ve başkalarının zaferlerinden cesaret alabilirler.
  7. Aşırı edilgen olmamak: Eşleri vajinismusla yüzleşen erkeklerde aşırı edilgen hale gelme ve samimiyet için cinsel doğalarıyla arzularını gömme eğilimi vardır. Cinsel yakınlık ikmal etme veya geliştirme çabaları başarısız olunca ve eşlerinin kaygı veya üzüntüsünün devam etmesine yol açtığında daha fazla ıstırabı önlemek için bu arzuları gömmeye karşı doğal bir eğilim oluşur. Erkekler aşırı edilgen olurlarsa kendi ihtiyaçlarını savunamayabilirler ve devam ederlerse eşlerinin tedaviyi ertelemelerine yol açabilirler ve ilişki sorunlarını büyütebilirler. Erkekler sakin ama güçlü kalmalı, eşlerinin tedavide ilerlemelerini teşvik etmelilerdir. Erkeklerin de kendilerini ifade etmeleri ve uzun vadede ilişkinin düzgün işleyebilmesi için cinsel unsurun çözülmesinde ısrar etmeleri gerekir. Vajinismus tedavisi genelde başarılı olduğu için erkeklerin ömür boyu ıstırap ve feragat pozisyonu almaları gereksizdir. Cinsel ilişki olmayan evlilikler genelde iki eş üzerine de yük bindirir ve cinsel unsur yerine konmazsa ve iyileşme sağlanmazsa genelde başarısız ilişkiler ve/veya duygusal yıkımla sonuçlanır. Bu sebeplerle erkeklerin sorumluluk alıp nazikçe unsurun yerine konmasını ifade etmeye sürdürmeleri gerekir.

Olumlu bir gelecek

Neyse ki vajinismus (çok az tedavi seçeneği olan başka durumlara karşın) olumlu tedavi sonuçları olan bir durumdur. Çiftler tedaviyi tamamlamaktan mutluluk duyarlar ve ağrıyla giriş sorunları artık bir sorun değildir. Önceden başarısız çiftler için imkansız ilişkiden tam ağrısız ilişkiye geçmek gerçekçi, normal bir sonuçtur.

Vajinismus davalarından geçmek bir ilişkiyi gerçekten test edebilir ama tedaviden birlikte başarıyla geçmek onu kuvvetlendirebilir. Cesaret, sevgi, sabır ve iletişim ilişkileri sürdürmeye çok yardımcı olabilir. birlikte üstesinden gelerek çiftler yeni ve zevkli cinsel deneyimler yaratmakta başlangıç yapabilir ve bu süreçte kuvvetlenen bir ilişkinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Op. Dr. Murat SAYLIK

Sizin tarafınızdan 98 yılında olmuş olduğum şaşılık ameliyatı teknik dosyası benden istenmektedir.yeni bir operasyonun için gerekli olduğu bana ileti... devamı