Eşinizle bir kavgadan sonra kendinize gelmek ve sakinleşmek bazen zor olabilir. Ancak son araştırmalara göre uzun dönemde mutlu bir evliliğin sırrı erkeklerden çok kadınların kendi duygularını kontrol altına almasında yatıyor. Kavga sırasında bir erkeğin, eşine sakinleşmesini söylemesi pek faydalı olmayabilir ancak bir kavgadan sonra kadınların erken sakinleştiği evlilikler hem kısa hem uzun dönemde en mutlu olanlar olarak görüldü.

Araştırmacılar orta yaş veya üstünde 80 heteroseksüel çiftle görüşerek, hakkında kavga ettikleri şeyleri ve bu kavgaları nasıl atlattıklarını incelediler. Kaliforniya Üniversitesi’nden psikolog Robert Levenson’un bir önceki araştırması da mutlu bir evlilikle kişinin genlerinin alakalı olduğunu göstermişti. Levenson, kadınların problemleri tartışıp, çözüm önerdiğinde çiftlerin anlaşmazlıkları daha kolay çözdüğünü belirtti. Erkekler aynı şeyi yaptığında ise aynı derecede başarılı sonuç alınmıyor çünkü problem çözme aşamasına çok çabuk geçtikleri için eşleri tarafından eleştiri alıyorlar. Çalışma eşlerden özellikle kadının erken sakinleşmesiyle evliliğin daha mutlu bir şekilde devam ettiğini gösteriyor.

Geleneksel olarak evlilikte kadınlara yüklenen "yuvayı yapma” görevinin yanında çalışma ilk kez uzun dönemde huzuru sağlamanın da kadınların elinde olduğunu gösteriyor. Özellikle kavgaları sakinleştirmek için kadınlar yapıcı bir iletişim kurduğunda duygu kontrolü ve evlilikte mutluluk arasındaki bağ en güçlü hale geliyor. İlginç bir şekilde erkeklerin duygularına hakim olması uzun dönemli mutlulukta neredeyse hiçbir etki yapmıyor.

Araştırmacılara göre yaş da çiftlerin kavga sırasındaki iletişimiyle ilgili. Çalışmadaki orta yaşlı ve yaşlı çiftlerin büyüdüğü dünyada erkeklere ve kadınlara çok farklı davranılmaktaydı. Cinsiyet dinamiklerinin daha genç çiftlerde nasıl değişeceği ise merak ediliyor. 

Uzm. Dr. Henri Griladze

Üzüntülü haberlere hiç dayanamıyorum iki ayda bir içim sıkılıyor ve yakinlarimdan birinin başına bir şey gelecek mutluluğum bozulacak zannediyordum :(... devamı