Babalar ve Çocukları

Babaların çocukların duygusal ve kişilik gelişimindeki rolü önemlidir. Çocukluk döneminde ilgili ve sevgi dolu bir tavır çocukların sosyal becerilerinin artmasına, üretken, girişimci ve liderlik özellikleri kazanmalarını sağlarken, erginlik döneminde davranış bozukluklarından uzak özgüven sahibi bireyler olmalarını sağlar.  Dolayısıyla baba figürü bir çocuğun zihninde cinsel kimlik, sosyal yaşam ve akademik başarı gibi konularda önemli rol oynar aynı zamanda onaylanma, takdir edilme ve kabul görme arzusunu öne çıkarır. Bizler de babalar gününe özel örnek teşkil eden ünlü babalar ve çocuklarına yer vermek istedik;

Brad Pitt

Dünyanın en yakışıklı erkekleri arasında gösterilen Brad Pitt 2005 yılında Mr and Mrs Smith adlı filmin setinde tanışıp evlendiği Angelina Jolie ile 3’ü biyolojik 3’ü evlatlık olmak üzere 6 çocukları vardır. Brad Pitt evlilikle birlikte yaşamının anlam kazandığını ve çocuklarıyla birlikte vakit geçirmenin ruhunu beslediğini dile getiriyor. Eşiyle birlikte kalabalık bir aile olmanın keyfini çıkaran ünlü oyuncu vakit buldukça çocuklarıyla parklara giderek onlarla oyunlar oynuyor.

Orlando Bloom

Victoria’s Secret modellerinden Miranda Kerr ile evlenen İngiliz oyuncunun 2011 yılında dünyaya gelen Flynn adındaki oğluyla film setlerinden arta kalan vakitlerde adeta kucağından indirmiyor. Genç yaşta babasını yitiren ve annesi Sonia Bloom tarafından kız kardeşi Samantha Bloom ile büyüyen oyuncu oğluna oldukça sevgi dolu ve ilgili yaklaşıyor.

Ben Affleck

Amerikalı oyuncu 2012’de yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği bol ödüllü filmi Argo ile magazin gündemine damgasını vurmuştu.  2005 yılında kendisi gibi oyuncu olan Jennifer Garner ile evli olan Ben Affleck’in oyunculuğu kadar çocuklarıyla olan ilişkisi de sık sık çeşitli mecralara konu olmaktadır. Vakit buldukça kızlarıyla çeşitli spor aktiviteleri yapan Ben Affleck örnek bir baba figürü olarak lanse ediliyor.

İbrahim Kutluay

Eski Türkiye Milli Basketbol Takımı oyuncusu olan ve kendi adını taşıyan Basketbol akademisi olan Kutluay spor konusunda örnek teşkil eden ve gençlere ilham veren bir figürdür. Model ve oyuncu Demet Şener ile 2005 yılında evlenerek bir kız bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Boş vakitlerinde ailesiyle birlikte geçirmekten keyif alan sporcu Kutluay, kızını ve oğlunu spora ve sanat eğilimi olan aktivitelere yönlendirerek hep birlikte keyif alabilecekleri bir ortam hazırlıyor.

Halit Ergenç

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman karakterini başarıyla canlandıran Halit Ergenç Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu eğitimi almış ve yine kendi gibi oyuncu olan Bergüzar Korel ile 2009 yılında evlenmiştir. Ali adında bir erkek çocuğu olan Halit Ergenç yoğun set temposuna rağmen mümkün olduğunca eşi ve oğluyla vakit geçirerek onlardan uzak kaldığı zamanı telafi ediyor.

Mustafa Sandal

Mustafa Sandal 13 Ocak 2008 tarihinde büyük aşk yaşadığı oyuncu Emina Türkcan ile evlenmiştir,bu evlilikten Yaman ve Yavuz adında iki çocuğu olmuştur. Eşi Emina’nın bir röportajında açıklamasına göre Mustafa Sandal’ın çocukların bebeklik dönemlerinden itibaren her türlü desteği sağladığını mamalarını bile yedirdiğini açıklayarak son derece ilgili bir baba olduğunu vurguladı. Basına yansıyan fotoğraflarda ailesiyle mutluluk pozları veren sanatçı da örnek teşkil eden baba figürleri arasında gösterilmektedir.

Cem Yılmaz

Türkiye’nin en sevilen ve beğenilen komedyenlerinden biri olan Cem Yılmaz 2012’de model ve oyuncu Ahu Yağtu ile hayatını birleştirme kararı aldıktan sonra bu evlilikten Kemal adında bir erkek çocuğu oldu. Katıldığı panellerde Türk örf ve adetlerini önemsediğini ve bu değerleri Kemali yetiştirirken vermeye çalıştıklarını vurgulayarak oğluyla olan ilişkisinde kendine has bir üslup benimsediğini dile getirmiştir. Mesleğinde örnek teşkil eden komedyen, oyuncu, senarist ve yapımcı Cem Yılmaz’ın babalık konusunda da en az kariyerindeki kadar başarılı olacağına hiç şüphe yok.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

Hocam babam sag ayagi diz kapagindan agriyor ve yürürken zorlaniyor. babam 78 yasinda tesekur ederim..... devamı