Burada şiş gözler, sebepleri ve sadece evde otururarak, fazla para ve zaman harcamadan nasıl tedavi edilebileceği hakkında bazı gerçek ve iyi bilgiler bulacaksınız.Hepimizin bildiği gibi, gözler yüzün en hassas yeridir ve gözleri çevreleyen bölge de en ince yeridir.Bu nedenle en çok gözlere dikkat edilmelidir.Gözü çevreleyen derinin, yüzün geri kalanından daha az yağ bezi içerme eğiliminde olduğunu bilmeniz gerekir.

Göz etrafında koyu halkaların oluşumuna katkıda bulunan çok sayıda kan damarı vardır.Bazen bu göz dokusunda sıvı birikerek gözlerin şişmesine neden olabilir; ayrıca bu bölgede aşırı yağ birikimi olursa şişkinlik kalıcı olabilir ve gözlerdeki şişkinlik sanki her zaman sürecekmiş gibi görünür.

Kalıtım bir neden olabilir! Evet, bazı durumlarda şiş gözlerin arkasında bu neden gösterilir, bu şişlik hafif ya da şiddetli olabilir. Şiş gözlerin bir başka nedeni, hava değişimi veya hormon düzeylerindeki değişikliklere bağlı olan sıvı tutulumu olabilir.

Eğer şiş gözlere kızarıklık ve kaşıntı eşlik ediyorsa, bu alerji veya dermatitten kaynaklandığı anlamına gelir. Çalışmaların ortaya çıkardığı kadarıyla, gözlerin şişmesi çoğunlukla geçici bir kozmetik sorundur, çok nadir olarak temelinde yatan bir hastalık ya da bozukluğa bağlıdır.

Şiş göz sorununu en iyi nasıl azaltacağımızı birlikte görelim.

  • Alkol ve tuzlu gıdaların alımı sınırlandırılmalıdır ve bol su içilmelidir. Yeterli sıvı alımının vücudunuzun ve cildinizin iyi görünmesini ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
  • Soğuk salatalık dilimleri, soğuk bir jel maske veya soğuk, nemli çay poşetleri rahatlatıcı bir etki ve hafifleme sağlayacaktır. Soğuk, kan damarlarının daralmasına ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur.
  • Geceleri yatağınızın başını yükseltin. Bu, siz uyurken baş civarında sıvı birikmesini önleyebilir.
  • Göz altındaki deriye dik oturarak soğuk su ile birkaç dakika boyunca basınç uygulayın.
  • Topikal tedaviler gibi bazı kremler de şiş gözlerin tedavisinde kullanılabilir. Şişliği azaltmak için kafein, maya ve/veya salatalık içeren ürünler kullanın.

Eğer gözlerinizdeki şişmenin hafif seviyenin ötesinde olduğunu ve gözlerinizle beraber vücudun başka bölgelerinde de şişme olduğunu fark ederseniz, daha fazla komplikasyon ortaya çıkmasını önlemek için bir doktora başvurmalısınız. Sonuçta gözler değerlidir!

Op. Dr. Buket AYOĞLU

gözümün alt tarafı şişmiş durumda.. bunun tedavısını nasıl yapablırım ya da alabileceğim ilaç var mıdır?... devamı