lensYapılan araştırmalar kontakt lens kullananların sağlıkları açısından uymaları gereken kurallara uymadıklarını gösteriyor. Yapılan anketlerde kullanıcıların %85’i lensleri doğru kullandıklarını düşünüyordu ama aslında sadece %1’inin uymaları gereken hijyen kurallarına tümüyle uydukları ortaya çıktı. Diğer yandan uygulamadaki bu eksikliğin bilgisizlikten kaynaklanmadığı görüldü. Araştırmacılara göre sorunun kaynağı hastaların bilgisizliği değil. Ankete katılan hastaların lenslerle ilgili en çok şikayet ettikleri konular gözde rahatsızlık (%72) ve enfeksiyon (%47) oldu. Analizler “Optmetry and Vision Science” dergisinde Texas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi’nden Danielle M. Robertson ve H. Dwight Cavanagh tarafından yayınlandı. Kontakt Lens Kullananların Yapması ve Yapmaması Gerekenler Lenslerle ilgili sıkıntıların en yaygın kaynağı olarak yeterince sık değiştirilmemeleri gösteriliyor. Özellikle 2 haftalık lenslerin 3-4 hafta kullanılması problemlere yol açabiliyor. Eğer lensler tavsiye edilenden uzun kullanılırsa veya uygun şekilde kullanılmazsa gözde kızarıklık ve enfeksiyona yol açabiliyor. Kullanımla ilgili tavsiyeler ise şöyle:

 - Lensleri takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın

- Doktorunuzun tavsiye ettiği şekil ve sıklıkta lensleri temizleyin. Lensleri gece yeterli miktarda solüsyonun (lensler tümüyle solüsyonun içine batmalıdır) içine bırakmadan önce parmak uçlarıyla ovup iyice durulayın.

 - Lensleri her seferinde yeni solüsyonla yıkayın ve yeni solüsyonun içinde saklayın. Kullanılmış solüsyonun içine yeni solüsyon eklemeyin zira bazı solüsyonların içindeki aktif maddeler zamanla bozulur. Aynı nedenle son kullanma tarihi geçmiş solüsyonlar da asla kullanılmamalıdır.

- Lensleri veya kaplarını temizlerken asla musluk suyu kullanmayın. Musluk sularında göz iltihabına neden olacak mikroorganizmalar olabilir.

- Lensleri uygun koruma kaplarında tutun ve bu kapları 3 ayda bir değiştirin. Kapları her kullanımdan sonra temizleyin, açık ve kuru tutun.

- Lenslerinizle yüzmeyin veya sıcak banyoya girmeyin. - Geceleri lensle uyuyanların da yatmadan önce ve uyanınca kendilerine uygun bir göz damlası kullanılması tavsiye ediliyor.

 - Lenslerini uzun süre çıkarmayanların gözlerindeki belirtiler için özellikle dikkatli olması öneriliyor.

 - Eğer gözlerde rahatsızlık veya kızarıklık gibi belirtiler görülürse, bir müddet, lensler uyurken çıkarılmalıdır.

İLGİLİ MAKALE

Akantamoba Keratit

Op. Dr. Sinan GÖKER

Doktr bey ben 3 yildr kontakt lens kullaniyr.3.5 numara.geceleri cikariyrm.lensler gôz numarami artirirmi..tesekkrler... devamı