Aynı vücut tansiyonu gibi gözün de bir basınca yani tansiyonu vardır. Özellikle 40 yaşın üzerinde herkesin göz tansiyonu ölçülmelidir. Ailede göz tansiyonu hastalığı varsa 30 yaşından itibaren her sene bir kez ölçülmesini sağlamak yararlı olur. “Daha gençlerde ölçülmez” diye bir kural yoktur ama 40 yaş üstü kadar şart değildir. Hele tansiyon hastalığını düşündürecek bir yakınma varsa veya muayenede bulgu saptanırsa ölçülmelidir.

Günümüzde tansiyon, en güvenli olarak mavi bir ışıkla ölçülür. Hava püskürten cihaz da kullanılabilir, ama göz tansiyonu hastalığının teşhis ve tedavi izlemi için mavi ışık ölçümü esastır.

Nasıl ölçülürse ölçülsün en doğru sonucu hekimin yorumuyla elde etmek mümkündür. Mavi ışıkla ölçüm yapabilmek için göze kısa süre yanma hissi verebilen bir damla damlatılır, bu aslında gözü uyuşturur. Sonra mavi ışık göze yaklaştırılır. Havalı aletle ölçüm yaparken damlaya gerek yoktur ama bazen aniden püskürtülen hava irkilmeye neden olabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey annem de göz tansiyonu var göz damarlarında bundan dolayı tahribat oluşmuş ancak retina sağlammış gözlük kullanıyor durumu lazer ted... devamı