Uzakdoğu savaş ve savunma sanatlarından ''Wing Chun Kung Fu'' ile adını dünyaya duyuran Dr. William Cheung tarafından geliştirilen egzersiz programı ''Iso Chi'', başta görme bozukluğu olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın tedavisine yarar sağlıyor.

''Iso Chi'' egzersiz programını Türkiye'ye getiren ve Ankara''da bazı spor merkezlerinde uygulamasını gerçekleştiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Menteş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Iso Chi''yi bütünsel bir sağlık sistemi veya spor ve felsefesinin en üst düzeydeki kombinasyonu olarak tanımladıklarını söyledi.

Menteş, Çin kökenli bir öğreti olan ve temeli mistik disiplinden geldiğini söylediği ''Iso Chi''nin, hem bedensel hem ruh sağlığını hızla üst düzeye çıkarmaya yönelik, çok yeni bir sağlık sistemi olduğunu ifade ederek, ''Büyük usta Cheung tarafından geliştirilen ve benim Türkiye''ye getirdiğim öğretinin faydaları saymakla bitmez'' diye konuştu.

Uygulamada, bedensel bir takım çalışmaların, vücut egzersizlerinin olduğunu, bunların üzerine meridyen masajlarıyla hem sakatlanmanın engellendiğini, hem de kas gelişiminin son derece hızlı olmasının sağlandığını ifade eden Menteş, ayrıca sakat ve kilolu insanların, başka sporu yapamayacak insanların da spora adapte edildiğini kaydetti.

Görme Bozuklukları Tedavisi

Menteş, ''Iso Chi''nin meditasyon gibi mistik bir yönünün de olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

''Iso Chi, kas, iskelet sistemi başta olmak üzere bel, sırt, boyun, diz ağrıları gibi pek çok hastalığın tedavi edilmesinin hem uygulandığı hem katılanlara öğretildiği bir sistemdir. Iso Chi''nin çok sürpriz, çok şaşkınlık veren uygulamaları vardır ki bunlardan bir tanesi de görme bozukluklarının tedavisidir. Bu da bilgisayar ortamında da olan bazı lineer göz kasları egzersizleri ve bazı iyileştirici aqua meridyen masajlarının eklenmesiyle yapılan bir tedavidir. Yaklaşık 30 günaşırı ya da haftada 3 gün grup halinde çalışılmasıyla rahatsızlığın ne olduğu da önemli değil, klasik görme bozukluklarının hemen hepsi düzelme potansiyelindedir.''

Buna rağmen kendilerini göz hekimlerinin bir alternatifi olarak sunmadıklarını ve böyle bir durumla ortaya çıkmadıklarını belirten Menteş, şöyle devam etti:

''Onun için biz bütünsel sağlığı, kişinin doğru nefes almasından, doğru kas, eklem kondisyonu kazanmasına kadar eğitimi ön plana getiriyoruz. Bunun bir parçası olarak gözü de çalışıyoruz ve iyileştiriyoruz ama ben hiç bir şekilde bir tıp alternatifi olarak öne çıkmıyorum. İyileştiriyoruz doğru ama bu şekilde ortaya çıkmıyoruz. Iso Chi göz rahatsızlıklarına yüzde yüz faydalıdır. Sonuç olarak biz insanları bütünsel olarak hem zihinsel hem de bedensel bir yola sokma amacındayız. Iso Chi şuan Türkiye''de Ankara''da filizlendi. En önemli özelliği de her yaşta insan bu uygulamayı yapabilir. 80 yaşında 140 kilo insanı bize getirirseniz biz onu da temel noktadan çok daha sağlıklı, güçlü bir hale getiririz.''

Menteş, Iso Chi uygulamasını şuan Türkiye'de yaklaşık 100 kişinin yaptığını ancak her geçen gün katılımcı sayısının hızla arttığını da sözlerine ekledi.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hacam merhaba benim gözlerinde uzağı görme bozukluğu war gözdeki sinir damarları çok zayifmis bana tedavisi yok dediler ne yapabilirim çok teşekkür ed... devamı