Bilim insanları miyopa neden olan 2 geni tespit etmeyi başardı. Bu buluş ileride miyopu göz damlası veya ilaçla giderebilecek tedavilerin önünü açabilecek bir gelişme.

VİDEO: MİYOP

Miyopun nedeni gözün fazla büyük olması. Aslında tüm bebekler hipermetrop olarak doğar. Göz büyüdükçe bu azalır ve göz normal boyuta geldiğinde görüş düzelir. Ama eğer göz normalden büyük olursa bu durum, bu sefer miyopiye yol açar. Miyopi genetik kaynaklı. Ebeveynlerden birinin miyop olması çocukta riski artırıyor. İki ebeveynin de miyop olması ise çocuğun riskinin daha da fazla olması demek. Ayrıca yüksek eğitimlilerde ve Uzakdoğu’da da çok daha fazla görülüyor. Şimdi Londra’daki King’s College London’ın araştırmacıları ve Hollanda’dan bir başka ekip bu genetik durumu açıklayabilecek 2 farklı geni tespit etmiş durumda. Eğer gelecekte bu genleri pasif hale getirecek tedaviler bulunursa, görme bozukluğu kaynaklı gözlük kullanımı büyük oranda azaltılabilir.
 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam benim 2 kardsimde göz kaymasi bide titreme var lazerle tedavi mumkun mu biri 15 yıldır gözlük takiye biride 8 yıldır.... devamı