Bel fıtığı nedir nasıl tanı konur?
Ozon kesin tedavimidir?
İşlem sırasında ağrı duyar mıyım?
Anestezi riski var mı?
Bu yöntem başka tedaviler görmeme engel mi?
Bu yöntem hastanede yatmamı gerektirir mi?
İşlem sonrası ne yapmalıyım?
Ozon kesin tedavimidir?
 
Bizim verilerimiz ve dünya ölçeğinde ozon ile tedavi edilen hastalardaki başarı oranı 85’ler civarındadır. Bu iyi bir başarı oranını göstermektedir. Diğer yandan açık ameliyatlar örneğin açık mikrodiskektomi sonuçları ile benzer neticeler alındığından bu yöntem ozon diskektomi olarak da adlandırılmaktadır. 10 Dakika sürmesi, narkoz ve neşter gerektirmemesi ve de tekrarlanır bir yöntem olması hastalar için oldukça önemli artılar getirmektedir.
 
İşlem sırasında ağrı duyar mıyım?
 
Hayır, işlem sırasında sizin rahatsız olacağınız bir ağrı duymanız söz konusu değildir. Çok ince iğnelerle işlem yapıldığından sadece iğne giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturulur. Heyecanlı hastalar içinse ek rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. İşlemin toplan 10 dakika sürdüğünü varsayarsanız ne kadar konforlu bir girişim olabileceğini tahmin edebilirsiniz.
 
Anestezinin riski var mı?
 
Hastalar normal ameliyata hazırlanır gibi hazırlanır. Fakat hastaya genel anestezi verilmez. Yukarıda bahsedildiği gibi lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi ise sadece bazı bünyelerde alerji yapabilir onunda tedbiri alınır. İşlem ameliyathanede ve steril koşullarda yapıldığından gayet emniyetli bir ortam söz konusudur.
 
Bu yöntem başka tedaviler görmeme engel mi?
 
Hayır. Bu yöntem uygulandıktan sonra her türlü yöntemin uygulanması söz konusu olabilir. Ozon zaten doğal bir tedavidir. İnsan fizyolojisine hiç bir zararı yoktur.
 
Bu yöntem hastanede yatmamı gerektirir mi?
 
Hayır. İşlemden hemen sonra evinize gidebilirsiniz. 2 gün istirahat etmenizde yarar var. Normal hayatınıza devam edebilirsiniz.
 
İşlem sonrası ne yapmalıyım?
 
Bazen fizyoterapi 2 gün istirahattan sonra gerekli olabiliyor. Veya 4-5 kez poliklinik koşullarında fıtık çevresine ozon gazı infiltrasyonu tedaviye pozitif katkılar sağlıyor.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Mrb hocam Eşimde L4 L5 bel fıtığı olduğu söylendi sol bacagina müthiş bir ağrı artık dayanamıyor nasıl bir tedavi önerirsiniz... devamı