Nedir

Bel fıtığı tedavisinin belirli yöntemleri bulunmaktadı.Tedavi yöntemlerine geçmeden önce bu hastalık sebeplerinin neler olduğunu makalemizde bulabilirsiniz.Bel ağrılarının çoğu bel fıtığına bağlanır ama bunların çok az bir kısmı gerçekten bel fıtığından kaynaklanmaktadır. Aslında çoğu kas ağrısı şeklindedir. Bel ağrısına bacağa vuran ağrı uyuşukluk gibi başka sinirsel problemler eklendiğinde bel fıtığı akla gelmelidir. Genel olarak herkeste görülebilse de 40 yaş civarında, ayakta çalışanlarda, ağır iş yapanlarda, uzun boylularda daha sık görülür.

Nedenleri

Bel Fıtığının Nedenleri

-Ağır eşya kaldırma

-Ani bir şekilde beli zorlama

-Ters bir hareket yapma

-Yoğun çalışma ve strese bağlı bölgesel kas spazmı

-Ailesel yatkınlık.

Belirtileri

Bel Fıtığının Belirtileri

-Bel ağrısı

-Bacağın arkasından aşağı seyreden ağrı

-Hareketlerde sınırlanma ve ağrı sebebiyle yavaşlık.

Fıtığın ilerlemesiyle;

-Ayakta düşme(ayak parmaklarını yukarı kaldıramaz)

-İdrar tutamama

-Cinsel isteksizlik

-Denge bozulması

-Topallama

-Yürüme güçlüğü.

Teşhisi

Bel Fıtığı Teşhisi

Genel nörolojik muayene sonucu fıtık şüphesi oluştuğunda teknolojik destekle kesine yakın düzeyde teşhis konur. Yine klinik bulgularla birlikte değerlendirilerek fıtığın düzeyi ve tedavi şekline karar verilir.

Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının tedavisi seviyesine ve klinik bulgulara göre seçilir. Eğer başlangıç safhasındaysa;

Bel ve bacak ağrısı mevcut ama ayakta düşme, uyuşukluk, karıncalanma gibi sinirsel bulgular yoksa fıtık başlangıç safhasındadır ve önerilere dikkat edilmesiyle ve önerilecek ilaçlarla düzelir.

Eğer bel fıtığı ilerlemiş durumdaysa cerrahi tedavi uygulanır. Fıtığın olduğu diskteki fıtıklaşmayı veya fıtıklaşan yumuşak dokuyu azaltma veya çıkarmaya dayalı tedavilerdir. Bunlar: Nukleoplasti: Röntgen altında görerek fıtığın içine girilip radyo frekans enerjisi verilir ve fıtık içeriği buharlaştırılarak azaltılır. Lokal uyuşturmayla ayaktan yapılabilir. İlerlememiş ama öneri ve fizik tedavi ile ilerlemeyen vakalarda uygundur. Başarı şansı % 70 civarındadır. Diskektomi: Fıtıklaşmış alanı keserek çıkarma işlemidir. Endskobik (kapalı) diskektomi, mikrodiskektomi (çok küçük kesiyle ve mikroskop yardımıyla yapılır, laminektomi açarak alınır. Uygun vaka seçiminde başarı şansı yüksektir. Genel olarak cerrahların ameliyat eğilimi fazla olduğu için ameliyat kararını fizik tedavi uzmanınca tartışmak akıllıca olacaktır.

Öneriler

-Birkaç kilodan daha ağır eşya kaldırılmamalı

-İstirahat süresince yatak istirahatı tercih edilmeli

-Ani hareket yapılmamalı.

-Belden değil çömelerek eğilinmeli.

-Uzun süre oturulmamalı arada yürüyüş yapılmalı.

-Bel bölgesi soğuk ve hava akımlarından korunmalı.

-Şikayetler azalamıyorsa fizik tedavi uygulanmalı

-Fizik tedaviye rağmen şikayetler artıyorsa o zaman cerrahi tedavi düşünülmeli.

Op. Dr. Salih AYDIN

hocam iyi günler dilerim öncelikle yaşım 20 2011 temmuz ayında fıtık teşhisi konuldu en son 3 hafta önce ağrılar yüzünden bir daha gittim hastaneye ye... devamı