Sakroiliak eklem omurganın alt bölümünün leğen kemiğine bağlandığı yerde bulunur. Kelime olarak sakroiliak sağrı ve kalça kemiğine ilişkin demektir. Araştırmalarda kronik bel ağrılarının %20 ila %25’inin omurgadan değil sakroiliak eklemden kaynaklandığı görülmüştür. Bu eklem yükü ve hareketi üst vücuttan bacaklara taşır. Buradaki bağ dokular aşındığında ve sakroiliak eklem dengesini kaybedince tıpkı bel fıtığı gibi keskin bir ağrıya sebep olabilir.

Çoğu omurga cerrahı sakroiliak eklemi kontrol etmez. Hastaların da bu bölgeyi sormak akıllarına gelmez. Röntgen ve MR görüntülemeler daralan omurga disklerini gösterir ancak ağrıya bunların sebep olduğunu doğrulamaz. Bu da teşhisi daha karmaşık hale getirir. Bir araştırmada bel ağrısı için klasik terapilere girip fayda bulamayan kişilerin yarısından çoğunda sakroiliak eklemin suçlu olduğu görülmüştür.

Sakroiliak eklemi kontrol ederek teşhis koymak çok kolaydır. Lokal anestezi ilacı olan Lidocaine’in ekleme enjekte edilmesi geçici rahatlama sağlıyorsa sorun burdan kaynaklanmaktadır. Bu kesinleşirse bel için yapılan fizik tedaviler, kiropraktik tedaviler ve ilaçlar bu bölgeye yönlendirilebilir. Eğer bu tedaviler işe yaramazsa ameliyat sonraki tercihtir. Eskiden açık yapılan ve iyileşme süresi çok uzun olan ameliyat artık daha az invazif olan bir yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bu prosedürde küçük titanyum implantlar ile eklem sabitlenir.

Eğer bel ağrısı çekiyorsanız lombar stabilizasyon gibi bir ameliyata girmeden önce, doktorunuzdan sakroiliak eklemi kontrol etmesini isteyin. Bu bölgedeki iltihaplanma ile ilgili tecrübesi olan bir doktoru tercih edebilirsiniz. 

Uzm. Dr. Hakan Rauf TÜFEKÇİ

Hocam ben 2hafta önce mr çektirdi sonuç sakroiliak eklem aralıkları antiriordahafifce daralmis eklem yüzey leri tirtiklanmis sut kontrol Skleroz ile ... devamı