Bel fıtığı, omurları birbirinden ayıran disklerin içindeki dokunun dışarı çıkmasıdır. Omuriliğe veya sinir köklerine baskı yaparak ağrıya sebep olur. İstirahat, fizik tedavi ve ağrı kesici ilaçların yanında bel fıtığına bitkisel çözümler de mevcuttur. Bazı bitkiler topikal olarak uygulanırken, bazıları oral yoldan alınır. Aksöğüt bitkisinin gövdesi bel fıtığıyla alakalı ağrıları hafiflettiği ve huzursuzluğu azalttığı için genel olarak tavsiye edilir. İçindeki salisin maddesinin yatıştırıcı ve büzücü özellikleri sayesinde etkili olur.

Çarkıfelek de kaslardaki bel fıtığıyla alakalı spazm ve batma hissini azaltmak için kullanılır. Bu bitkinin yanında binbirdelik otu, biberiye ve kurbağa otu, bel fıtığı sebebiyle yaşanan sinir ağrısını azaltır. Kava, Hint yer elması, öküz gözü, zerdeçal, keçisakalı bitkileri ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bel fıtığına bitkisel çözümlerden amberbaris bitkisinin gövdesi, kökü ve meyveleri de çoğu bitki uzmanı tarafından belirtileri hafifletmek için önerilir.

Beslenmeye de dikkat etmek vücudun iyileşme sürecini destekler. Şekerler, doymuş yağlar ve işlenmiş karbonhidratlar enflamasyonu kuvvetlendirir. İdeal olarak sebze ve çeşitli renklerdeki meyveler açısından zengin, yağlı balıklar, tam tahıllı gıdalar ve yemişler içeren bir diyet enflamasyona karşı savaşır ve vücudun kendini tamir etmesini destekler. 

Op. Dr. Salih AYDIN

Hocam iyi çalışmalar annem 2012 aralık ve 2013 ocak ayında 2 defa bel fıtığı ameliyatı oldu ancak ayak bileklerinde ağrılar kesilmedi bel fıtığı ile i... devamı