Bel fıtığı egzersizleri bel ağrısının tedavisinde çok önemlidir. Hareketleri tekrarlamak esnekliği artırmanın, dayanıklılık geliştirmenin ve omurgayı destekleyecek belirli kasları güçlendirmenin anahtarıdır. Bel fıtığı hareketleri normal ev, iş ve sosyal aktivitelerini yapabilmek için uygulanan daha büyük bir planın parçası olarak görülmelidir. Bu şekilde bel fıtığı egzersizlerinin faydaları sadece gücü ve esnekliği değil etkilemez aynı zamanda hastanın kendi engeline ve ağrısına olan bakışını da değiştirir. Bel fıtığı hareketleri davranış terapisi gibi bir psikolojik ve motivasyonel programla beraber uygulanabilir. 

Farklı türlerde bel fıtığı egzersizleri mevcuttur. Esneme hareketleri ağrıyı azaltmak için iyiyken, güçlendirme hareketleri belin işlevini geliştirmek için iyidir. Düşük yoğunluklu aerobik egzersizler yüzme, bisiklet, yürüme gibi egzersizlerdir. Beli zorlamadan karın ve bel kaslarını güçlendirirler. Yüzmeyle güçlendirme egzersizlerini birleştiren programlar özellikle faydalı olabilir. 

Omurga sabitleme ve güç egzersizleri karnı güçlendirir, belin hareket alanını, gücünü, dayanıklılığını artırır, kalçayı ve uyluk kaslarını daha esnek kılar. Yoga, Tai Chi, Chi Kung gibi Asya çalışmaları, düşük yoğunluklu fiziksel çalışmayı ve meditasyonu birleştirir. Amaçladıkları fiziksel ve zihinsel denge bel ağrısını azaltmakta çok faydalı olabilir. 

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı