Eğitimli bir profesyonelle fizik tedavi bel fıtığının verdiği ağrı 3-4 hafta içinde azalmazsa faydalı olabilir. Kronik bel ağrısı olan herkesin bel fıtığı egzersizleri veya bel fıtığı hareketleri yapması önemlidir. Bel ağrısının getirdiği sınırların ve özel ihtiyaçlarının farkında olan profesyonel kişiler bireysel sağlık durumunu değerlendirerek bel fıtığı hareketleri önerebilirler. Bir çalışmada kendi kendine bel fıtığı egzersizleri yapan kişilerin fizik tedavide olan veya doktor tarafından yönlendirilen kişilere oranla daha kötü sonuç aldığı görülmüştür.

Fizik tedavinin içinde hastanın doğru hareket etmesi için eğitim ve çalışmalar, günlük aktiviteler sırasında hastanın omurgasını nötr bir pozisyonda tutmasına yardımcı olacak bel fıtığı hareketleri yer alır. Yanlış hareketler veya uzun dönemli, yüksek yoğunluktaki egzersizler genellikle bel ağrısının sebebi olmaktadır. Bel ağrısına hassas olan kişiler beli baskı altına sokan veya futbol, golf, bale, ağırlık kaldırma gibi ani dönüş hareketleri gerektiren aktivitelerden kaçınmalıdır.

Diskektomi sonrasında yapılan bel fıtığı egzersizlerinin uzun dönemde çok da fazla fayda sağlamadığı görülmektedir. Eğitimli bir profesyonelin gözetiminde yapılan belirli ve düzenli egzersiz ağrıyı azaltmak ve belin işlevini iyileştirmek için iyidir. Ancak hastalar zaman zaman tedaviyi sürdürmekte zorlanabilirler.  

Prof. Dr. Erol TAŞDEMİROĞLU

annem bel fıtığı amaliyatı oldu fakat amaliyattan sonra sağ ayak tutmuyor ayak ucu aşağıya iniyor yukarı kalkmıyor amaliyat eden doktor film çekti ama... devamı