Tedavisi

Nasır ya da kallus, kanamalı ya da ağrılı ise bir podiyatri uzmanı (ayak hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilmelidir. Ağrı ve kanama, nasır ya da kallusun sinir ve kan damarlarının bulunduğu daha derin tabakalarda tahrişe neden olduğu anlamına gelmektedir. Tedavi, sağlıklı deri civarına zarar vermeksizin, ölü dokunun atılması ya da nasır ya da kallusun dış katmanının soyulmasını gerektirir. Nasır veya kallus ağrılı olmasa bile yine de bir podiyatri uzmanı tarafından tedavi edilmesi tercih edilmelidir.

Eğer ağrılı ya da çok kalın olmayan bir nasır veya kallusa sahipseniz evde kendi yaptığınız ya da salonda yaptıracağınız pedikür ile de tedavi edebilirsiniz. 

Evde Tedavisi

Evde Nasır Tedavisi için Tavsiyeler

•             Genellikle salisilik asit içeren çok çeşitli, reçetesiz nasır giderici ürünler bulunmaktadır. Herhangi bir ağrı ya da cilt tahrişi durumunda bu ürünleri kullanmayı bırakınız. Diyabetik nöropati ya da periferik arter hastalığı gibi ayaktaki kan akımını etkileyen bir durumunuz varsa bu ilaçları kullanmayınız.

•             Ayaklar ve topuklardaki geniş kalluslar, ayakları suda bekletme ya da duş sonrası, eğe veya ponza taşı ile tedavi edilebilir. Bu eksfoliyasyonu (kabuk kalkması) daha kolay ve etkili kılar. Bu adımdan sonra ise nemi tutmak için bir ayak nemlendiricisi kullanınız. Bu rutin kallusları uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

•             Reçetesiz nasır giderici ürünler genellikle ped şeklindedir ve nasırın üzerine direkt olarak uygulanırlar. Ped çıkarıldıktan sonra, ayak 5-10 dakika ılık suda bekletilir. Daha sonra ise ayak eğesi ya da ponza taşı kullanarak ölü deriler kolayca ve ağrısız bir şekilde uzaklaştırılır.

•             Parmakları nasıra neden olan sürtünmelerden korumak için elastik parmak kılıfı kullanılabilir. Jel tabanlık ya da topukluklar da ayakların altındaki ve topuktaki kalluslar için faydalı olabilirler. Bu ürünler ayak sağlığı ürünleri satan yerlerden temin edilebilir.

Diyabet, periferik arter hastalığı ya da periferal nöropatiye neden olan herhangi bir duruma neden olacak tıbbi rahatsızlığa sahipseniz, yara gelişim riskinizi en aza indirebilmek için, nasır ve kallus tedavinizin bir podiyatri uzmanı tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Nedir?

Nasırlar ve kalluslar birçok insanın ileride bir gün başına gelebilecek bir durumdur. Derinin üst kısmının kalınlaşması ya da genellikle korun tabakasının tekrarlanan fiziksel travmalara karşı verdiği cevap sonucu oluşmaktadır. Birçok insanda nasırlar ve kalluslar bir miktar ağrı ve rahatsızlık verir. Bazıları için ise, özellikle topukta oluşan geniş nasırlar, estetik endişelere neden olur. 

Sebepleri

Nasır Hakkındaki Gerçekler

•             Özellikle içe kıvrık ayak başparmağı olanlarda ayakkabıya sürtünme nedeniyle parmak eklemlerine yakın bölgelerde oluşur. 
•             Yaygın nasır görülen bir diğer bölge küçük parmak kenarıdır.
•             İki parmağın birbirine sürtünmesi nedeniyle parmaklar arasında yumuşak nasırlar oluşabilir.
•             Minik “tohum nasır”lar en sık ayak küresinde meydana gelir ve oldukça ağrılıdır.
•             Bazen siğiller ile karıştırılabilinirler.

Kallus Hakkındaki Gerçekler

•             Kallus genellikle nasırdan daha geniştir ve çıplak ayakla yürüme ya da ayakkabıya sürtünme sonucu oluşur.
•             Çoğunlukla zemin basıncının en fazla olduğu ayak küresi ve ayak tabanında meydana gelirler.
•             Topuk kallusu ağrılı, çatlak deri alanlarında gelişir ve yaraya dönüşür. 

Op. Dr. Selçuk ÖRSEL

Hayırlı akşamlar hocam ayak baş parmağımda bi nasır çıktı ve yaklaşık bir senedir düzelmedi kemik tomografisi çekildi ve kemiğe temas ettiğini söyledi... devamı