Ortalama insan her hafta; hatta ayda bir kez ünlülerin yaptığı gibi pedikür yaptırmayı maddi anlamda karşılayamaz.

Bunu karşılayabilseydik hoş bir lüks olurdu ve ayaklarımız her zaman nasırsız olmanın yanında pürüzsüz ve güzel olurdu.

Ama gerçek bu olmadığından size saatlerinizin elverişliliğine ve yumuşak nasırsız ayak arzunuza bağlı olarak haftada veya günde yalnız on dakika içerisinde evde kendi ayak bakımınızı yapabilirsiniz.

Topuktan parmağa ayaklarınızı daha iyi hissetmek için birkaç şeye ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan şeyler: 

  1. Ayak törpüsü veya dayanıklı tırnak törpüsü ve bazı durumlarda çok aşınmış bir parça zımpara
  2. Vazelin, petrol jelatini veya bunun aynı cinsten versiyonları
  3. Yumuşak ve büyük boy pamuklu çorap.

Bu hileyi yıllardır kışın evde uyguluyorum ve salonda yapılan pedikürden çok daha fazla işe yaradığını söyleyebilirim.

Evde kendi yapacağınız pedikürün ilk aşaması ayaklarınızı tamamen törpülemektir. Bu, topuklarınızı, ağrılı nasırlarınızı, ayaklarınızın tabanını, kaba, nasırlı veya üzerinde sert deri olan diğer herhangi bölgeyi törpülemek anlamına gelir.

Ayaklarınıza bakım yaptığınızdan beri ne kadar zaman geçmiş olduğuna veya nasırlarınızın ne kadar sert olduğuna bağlı olarak oldukça yıpranmış bir parça zımpara kullanmayı tercih edebilir veya ayaklarınızı betona sürtebilirsiniz.

Bu her türlü sert ve ölü deriden kurtulmak çok önemlidir. Böylece nasırların altından dışarı çıkmayı bekleyen taze, yeni deriyi şımartabilirsiniz.

Ayaklarınıza bağlı olarak törpüleme adımı on ile otuz dakika arasında değişir. Ayaklarınızı törpüledikten sonraki aşama onları vazelin ya da petrol jölesine bulamaktır.

Vazelin ile ayaklarınızın tamamına masaj yapın ve bol miktarda kullanın. Daha sonra büyük boy pamuklu çorabınızı giyin ve onları bir gece bırakın. Sabah ayaklarınız yumuşak, pürüzsüz ve hoş olacak.

Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayın. Sürecin daha kısa bir versiyonu için gece yatmadan önce vazelin sürün, bu size bir sonraki gün daha yumuşak ve hoş ayaklar kazandıracaktır.

İLGİLİ MAKALE

Evde Cilt Bakımı

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Kendimi herşeye karşı yetmediği mi düşünüyorum bazen öyle bunalıyorumki eve gelen herkesi kovmak istiyorum kendime zarar vermek istiyorum ve ne yapaca... devamı