Nedir

Nasırlar ve Siğiller

Nasır kalın, sertleşmiş ölü deridir. Deriyi ve deri altındaki yapıları baskıdan, sürtünmeden ve yaralanmadan korumak için oluşurlar. Grimsi, sarımsı görünebilir ve dokunmaya karşı etraflarındaki deriye göre daha az duyarlı olup biraz dışa çıkık olabilirler. Bir insanın ellerinde ve ayaklarında nasırlar olması normal bir şeydir. Nasırlar ağrıya neden olacak kadar büyüdüklerinde bir probleme dönüşürler.

 • Nasırlar genellikle elde ve ayaklarda oluşur, bununla birlikte dizler ve dirsekler gibi deri üzerinde baskı olan her yerde çıkabilirler.
  • Ellerdeki nasırlar genellikle parmak köklerinde oluşurlar. Genellikle ağrılı değildirler ve faydalı olabilirler. Örneğin bir marangoz elini çalışırken çizilmelerden, kesiklerden koruyan nasırlar geliştirmiş olabilir. Bir tenis oyuncusunun tenis raketinin sapının baskısından veya sürtünmesinden elini koruyan nasırlar geliştirebilir.
  • Ayaktaki nasırlar genellikle ayağın yerle temas eden ön kısmında, topukta veya baş parmağın altında oluşur. Genellikle ayak parmaklarının ayakla birleştiği yerde (metatarsal kemiğinin ucunun altında) oluşurlar.
 • Ayak parmaklarının birbirine sürtündüğü yerde oluşur. Siğillerin sert veya yumuşak olan bir iç çekirdekleri vardır. Yumuşak siğiller parmaklar arasında oluşur (genellikle dördüncü ve beşinci parmak arasında). Sert siğiller genellikle bir ayak parmağının kemikli kısmında olur (genelde küçük parmak).

Sebepleri

Sebepler

Nasırlar ve siğiller cildin belli bir bölgesinde belli bir dönem boyunca var olan bir sürtünme veya baskıdan oluşur. Baskı derinin ölmesine ve sert, koruyucu bir yüzey oluşturmasına neden olur. Yumuşak siğil de aynı şekilde oluşur, tek fark terin siğilin geliştiği yerde tutsak kalması ve sert çekirdeğin yumuşamasıdır. Bu genellikle ayak parmakları arasında olur. Nasırlar ve siğiller virüs kaynaklı ve bulaşıcı değildir.

El üzerinde baskı yapan bir nesnenin tekrar tekrar kullanılması, örneğin bahçe aletleri veya çekiç kullanma veya tenis raketi gibi spor aletleri elde nasır oluşumuna neden olur.

Nasırlar ve siğiller ayakta genelde ayakkabının baskısından dolayı oluşurlar.

 • Dar ayakkabılar ayağı sıkabilir.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar ayağın ön kısmını sıkıştırır.
 • Büyük ayakkabılar ayağınızın kaymasına ve ayakkabının kenarlarına sürtünmesine neden olabilir.
 • Altı ince olan ayakkabılar altı kalın olan ayakkabılara göre yürürken ayağın ön kısmında daha fazla baskı oluşturur.
 • Sandal veya çorapsız ayakkabı giymek sürtünmeyi artırır.
 • Ayak ayakkabının içindeki bir ipe veya parçaya sürtebilir.
 • Ayağa tam uymayan çoraplar toplanarak baskı yapabilir.
 • Yalınayak yürümek de nasırlara neden olur.

Eklem iltihabı veya ayak parmağında oluşan şiş, çekiç parmak, erişkin ayak parmağı gibi sorunların neden olduğu şişler üzerinde nasır ve siğil oluşabilir. Nasırlar ve siğillere sporlar (örneğin koşucuların ayak altındaki nasırlar), garip yürüme şekli veya düz tabanlık, mahmuz oluşumu gibi kemik yapısıyla ilgili sorunlar nedeniyle oluşan baskıyla da meydana gelebilir.

Belirtileri

Belirtiler

Nasırız mı yoksa siğiliniz mi olduğunu onun görünüşünden çıkarırsınız. Nasır sert, kuru, kalındır ve grimsi veya sarımsı görünebilir. Çevresindeki deriye göre daha az duyarlıdır ve biraz çıkıntılı olabilir. Sert bir siğil de sert ve kalındır. Siğil de ayrıca gri bir merkezin etrafında yumuşak, sarı bir halka oluşabilir. Yumuşak bir siğil açık bir yaraya benzer.

Nasırlar ve siğiller genellikle ağrısızdır, fakat yürürken veya ayakkabı giyildiğinde ağrıya neden olabilir. Ayrıca ayakkabının ayağınıza girmesini zorlaştırabilirler. Siğil veya nasır üzerine yapılan herhangi bir baskı, örneğin sıkma da ağrıya neden olabilir.

Teşhisi

Teşhis

Nasırlar ve siğiller genellikle fiziksel muayene sırasında anlaşılırlar. Doktorunuz ayrıca işini, hobileriniz, giydiğiniz ayakkabı türleri hakkında da sorular sorabilir. Doktor kemiklerle ilgili bir problemden şüphelenirse ayağın röntgenini isteyebilir.

Tedavisi

Tedavi

Eğer diyabetiniz, peripheral arteriyal hastalığınız, peripheral nöropatiniz veya dolaşım sorunlarına veya uyuşmaya neden olan başka hastalıklarınız varsa nasır veya siğil tedavisinden önce doktorunuzla konuşunuz.

Nasırlar ve siğiller ağrıya neden olmuyorsa tedavi gerektirmez. Ağrıya neden oluyorlarsa, tedavinin amacı nasıra veya siğile neden olan baskıyı veya sürtünmeyi ortadan kaldırarak ona iyileşecek vakti vermektir. Bu da ayağa uyan ayakkabı giymekle veya nasırların veya siğillerin çevresinde yastık görevi görecek halka şeklinde koruyucu petler takmakla yapılır. Ayrıca ayak parmağı araları, parmak kökü petleri, parmak yakalıkları gibi başka koruyucu mekanizmalar da vardır. Ayrıca nasır veya siğil yumuşatılarak salisilik asit gibi maddelerle ölü deri alınabilir.

Doktorunuz siğili veya nasırı yontmak için küçük bir bıçak kullanabilir. Nasırı veya siğili sıcak suyun içine sokarak yumuşatıp sonra topuk taşıyla ovarak ölü deriden kurtulabilirsiniz. Özellikle diyabetiniz veya uyuşmaya veya kan dolaşım sorunlarına neden olan başka bir rahatsızlığınız varsa, siğilleri veya nasırları kendiniz kesmeye kalkmayın. Bazı vakalarda nasır veya siğili almak için veya altındaki kemik yapısını değiştirmek için ameliyata başvurulabilir.

Risk Grupları

Risk Grupları

Birçok insanda siğil ve nasır vardır. Özellikle kemikli ayakları olan insanlarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınların ayakta sürtünmeye neden olan yüksek topuklu veya ince tabanlı ayakkabıları daha fazla giymesi bir neden olabilir. 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

merhaba.ben yalovada yaşıyorum.eşimin genital bölgesinde siğiller var.26 yaşındayım.hpv aşısı olmalı mıyım?... devamı