7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-1

Çirkin ayakları güzel ayakkabılarda saklamak sorunları çözer mi sanıyorsunuz? O kadar kolay değil. Ayaklarınızın incinmesi veya sorunlar oluşması size yaşam tarzı tercihleriniz hakkında mesaj verir. Ayak rahatsızlıkları bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir. 7 yaygın ayak kusurunu öğrenmek için tıklayın.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-2

Bunyonlar

Bunyon diye bilinen çarpık ayak durumunun sebebi nedir? Genelde kalıtsal edinilen kusurlu ayak biyomekanizmasından kaynaklanır. Diğer nedenler artrit, travma ve yangılı hastalıklardır. Ama çoğunlukla, dar ve topuklu ayakkabılar giymek durumu kötüleştirir. O yüzden bunyonlar kadınlarda erkeklerden daha fazla ağrıya yol açar. Daha rahat ayakkabılar giymek işe yaramazsa bunyonlar cerrahi olarak da düzeltilebilir.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-3

Mantarlı tırnak

Gevşek, solmuş ve kalınlaşmış tırnaklar genelde bir mantar enfeksiyonunun sonucudur. Sporcu ayağına da neden olan bu mantar, tırnaklara da sıçrayabilir. Ayak hastalıkları uzmanları, tırnak mantarını ojeyle kapatmaya karşı uyarıyor. Doktora danışmak daha iyi, o size ameliyat dahil bir dizi tedavi seçeneği sunabilir. En son gelişme: tırnaktaki mantarı acısız bir şekilde öldüren lazer.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-4

Tırnak batması

Tırnak batması acı verici olduğu kadar önlenebilirdir de. Bu sorunu önlemek için, ayak sağlığı uzmanları sıkı çoraplar ve ayakkabılar giymemenizi ve egzersiz yaparken parmaklarınızın ayakkabı ucuna sıkışmaması gerektiğini söylüyor. Kesmeye gelince: Dümdüz kestiğinizden emin olun, tırnaklarınızın kenarlarını oymayın.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-5

Su kabarcıkları

Su kabarcıkları tam bir serseri olabilir. Ama ayak sağlığı uzmanları onları patlatmaya karşı uyarıyor: İltihap kapabilirler. Daha en baştan onları önlemek için ayağınıza uygun ayakkabı ve çoraplar giymeniz, bunları da kuru tutmanız gerekiyor.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-6

Tendinit

Tendinit, yani bir tendonda yangı veya gerilim, dirsek kadar ayakları da etkileyebilir. Ayak sağlığı uzmanları ağrı ve şişkinliği geçirmek için ağır bir idmandan sonra dinlenmeyi ve buz kompresini öneriyor. Ayakkabılarınızı kontrol edin, ayağınıza oturmasına ve yıpranmış olmamasına özen gösterin. İşe yaramıyor mu? Doktorunuzla, destekleyici taban veya iltihap önleyici ilaçlar kullanmak hakkında konuşun.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-7

Plantar Faciitis

Topuğunuzda ve ayak kemerinizde ağrı mı var? Bu genelde plantar faciitis’in, yani topuktan ayak kemerine kadar uzanan lif şeridi yangısının bir belirtisidir. Çoğunlukla topuktaki kemik çıkıntılarına bağlı gelişir ve ayağı fazla yassıltma ya da aşırı etkinlikle ilgilidir. Ayak sağlığı uzmanları dinlenmeyi ve baldır esnetmeyi öneriyor. Buz da işe yarayabilir. Kımıldamıyor muydu? O zaman fazla ağırlık kaldırmaktan da olabilir.

7 Nahoş Ayak Kusuru ve Tedavisi-8

Ayak kokusu

Daha güzel kokan ayaklar için ayak sağlığı uzmanları ayakkabı ve çorapları kuru tutmayı, ayrıca bunları düzenli olarak değiştirmeyi öneriyor. Pamuklu ve sentetik kumaş karışımından yapılmış çoraplar, kokuya neden olan terlemeyi önlemekte işe yarayabilir. Ayak altlarına mısır unu/nişastası ve ter önleyici deodorant/ilaç da sürülebilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba, Tek laser operasyonuyla miyop, astigmat ve yaşlılığa bağlı yakını görme kusuru düzeltilebilir mi?... devamı