Nasır çıkan kişilerin, mutlaka bunun nedenine dikkat etmeleri gerekir. Eğer nasır 5. küçük parmakta görülüyorsa, bu dar ya da sivri ayakkabı giymekten kaynaklanır.

Dolayısıyla kişinin bu tür ayakkabılar giymemesi gerekir. Daha yuvarlak, daha yumuşak ayakkabılar giymeye özen göstermesi gerekir. Aynı tarz ayakkabılar giymeye devam ederse, nasırın daha derinleşmesi ve kişinin başına daha büyük işler açması mümkündür.
Ayakkabıya dikkat
Eğer nasır kişinin ayak tabanındaysa, topuklu ayakkabıdan kaynaklanıyor olabilir. Ya da ayak yapısından kaynaklanabilir. Bu durumda hasta, bu bölge için yapılmış olan yastıkçıklardan yararlanabilir. Nasır eğer yeni oluşuyorsa, mutlaka bir nasır solüsyonundan ya da flasterinden yararlanması faydalı olabilir.

Nasır büyüdükçe tedavisi güçleşir. Bu yüzden henüz başlangıç aşamasındayken, eczanelerde satılan bu tür solüsyonlardan faydalanmakta yarar vardır.
Ancak çok derin, kanatacak şekilde kesmekten ya da makasla, jiletle kesmekten kaçınmak gerekir. Çünkü bu şekilde enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

DOKTOR BEY SIZE OZELDEN ULASMAYA CALISIYORUM AMA EMAIL ADRESINIZ YANLIS DIYO BANA BASKA BIR EMAIL ADRESI GONDEREBILIRMISINIZ TESEKKURLER.... devamı