Berberlerin gerekli eğitimi almaları halinde ciltteki tehlikeli oluşumları fark etmede önemli bir rol oynayabilecekleri belirtildi. 
Kadınlarda cilt kanseri daha ziyade bacaklarda görülüyor.  Erkeklerde ise cilt kanseri vakaları genelde sırtta görülürken yaklaşık beşte biri baş ve ensede gerçekleşiyor. Berberlerin rolü de burada devreye giriyor. Berberler bu bölgede dikkatlerden kaçan işaretleri farkına vararak müşterilerini uyarabilirler. Elbette, bu teşhis anlamına gelmiyor ancak berberler bu şekilde erken teşhise yardımcı olabilirler. Yaygın olarak belirtildiği gibi kanserle mücadelede erken teşhis belki de en önemli konu.  İngiltere’de 36 bin berberin şimdi bununla ilgili bir eğitimden geçmesi yönünde bir kampanya var. Yapılan anketlerde berberlerin de bu konuda olumlu düşündüğü görüldü.
Cilt kanserine karşı özellikle benlerin büyüklüğü, şekli ve renginde oluşabilecek değişiklikleri takip etmek gerekiyor. Yine ciltteki herhangi bir değişiklik ve birkaç hafta boyunca iyileşmeyen yaralar da dikkatle takip edilmeli. Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda gecikmeden bir doktora göstermelisiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar, Dr önerisi ile Yüzümdeki lekeler için aknetrend ve akabinde iki jel ve expigmnet kullanıyorum. Aknetrend kullanırken lazer epilasyon... devamı