Cilt Kanserinden Korunmaya İlişkin 5 Efsane

Güneşe maruz kalmanın tehlikeleri hakkındaki uyarıları herkes duymuştur. Koruyucu kremler kullanmanın ve şapka giymenin önemi hakkında her şey bilinir. Peki, cilt kanserinden gerçekten korunuyor musunuz? Bilgilerinizi tazelemek için şu efsane ve gerçekleri gözden geçirmekte fayda var.

Efsane: Solaryum Güneşten Daha Güvenli

Solaryumda 20 dakika kalmak, güneşte 4 saat kalmaya eş değerdir. Solaryumlar UVB’den çok UVA ışınlarını kullanırlar. Uzmanlar, "UVA’nın, UVB’ye göre cildin daha derinlerine indiğini ve hem kanser hem de bağışıklık sistemini baskılama riski taşıdığını” söylüyorlar.

Efsane: Plajda Güneş Kremi Sürmek, Cildi Korur

UV ışınlarının yüzde 85’i bulutlu günlerde bile etkili olabilir. Yani arabadayken, köpeğinizi gezdirirken ya da yılın herhangi bir zamanında çocuğunuzu dışarı çıkardığınızda, kısacası plajda olmadığınız zamanlarda da eşit derecede risk altındasınız demektir. Plajda daha çıplak olduğunuz için güneş kremi sürmüş olsanız bile örtünmeniz tavsiye edilir. Ayrıca güneş kremleri ter ve suyla etkisini kaybeder. Bu yüzden iki saatte bir ya da ıslandıktan sonra yeniden sürülmesi gerekir.  

Efsane: Cildinize Şimdi İyi Bakmanız Sizi Cilt Kanserinden Koruyacaktır

Ne yazık ki cilt kanserinin gelişmesi 20 yıl ya da daha fazla zaman alır. Uzmanlar genel olarak çoğu kişinin, hayatı boyunca maruz kalacağı güneş ışığının yüzde 80’ini 18 yaşın altındayken aldığını belirtiyorlar. Çocuklukta sadece bir kez bile yaşanmış su toplamış güneş yanığının, hayatın ilerleyen dönemlerinde habis tümör ihtimalini ikiye katladığı tahmin ediliyor. Şimdi cilde daha dikkatli bakmak riski azaltacaktır ancak zaten meydana gelmiş bir hasarı gidermeyecektir.

Efsane: Bronzlaşmak Daha İyi Korunmak Demektir

Koyu renk ciltleri olan bireylerde kanser gelişme ihtimali daha azdır ama bronzlaşmış cilt aslında hasarlı cilttir. Tekrar tekrar bronzlaşmak, cildi yaralar ve cilt kanseri riskini arttırır.

Efsane: Havanın Kapalı Olduğu Günlerde Yanamazsınız

Sırf güneş bulutların arkasına gizlendi diye, güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyacınız kalmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Öyleyse bu yıl ailenizi nasıl korumayı düşünüyorsunuz? İşte size birkaç temel korunma yöntemi: Başta bebeğiniz olmak üzere güneşe maruz kalmayı sınırlayın. Hasarların erken belirtilerini fark edebilmek için cildinizi inceleyin. Güneş koruma faktörü 15 ya da daha fazla olan ürünler kullanın ve kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün. Güneşe çıktıktan sonra da her iki saatte bir tazeleyin. Çocuklarınıza güneşten korunma alışkanlıkları kazandırın ve güneş ışınlarının çok yoğun olduğu saatlerde ciltlerinin hassas bölgelerini kapatan kıyafetler giydiğinden emin olun. Eğlenin ve güvende olun.

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

iyi günler değerli hocam, annem( 51 yaşında, 80 kilo, 165 boy ) meme kanserinde erken teşhis için testler yaptırdı sonuçlar şöyle: yağlanma dışı kala... devamı