Nedir

Depresif psikozun üç farklı şekli vardır:

 1. Basit retardasyon: Hasta bu durumda ciddi zihinsel bozulmalar yaşar, dolayısıyla fiziksel ve zihinsel süreç canlılığını ve enerjisini kaybeder.
 2. Akut melankoli: Bu durumda hasta bir önceki duruma göre daha büyük bir depresyon ve hüzünden muzdariptir. Hasta bir yetersizlik duygusu geliştirir ve bu bazen intihara yol açabilir.
 3. Ağır melankoli: Bu durumda intihar eğilimi çok daha güçlüdür çünkü hasta artık hayattan umduğunu bulamıyordur. Suç ve günah duygusu büyür, hasta kendine bağırırken, hakaret ederken ve kızarken görülebilir.

Türler

Manik Depresif Psikoz Türleri

 1. Tekrar eden mani: Hasta tekrar eden mani dalgaları yaşar, dolayısıyla heyecan ve sükunet durumları hızlı bir şekilde değişir.
 2. Tekrar eden melankoli: Hasta bir melankolik depresyon evresi yaşar.
 3. Dönüşümlü manik depresyon: Bu durumda hasta heyecan ya da mani yaşar, sonra normal durumuna döner ama daha sonra depresyon durumuna doğru ilerler. Bu şekilde mani ve depresyon arasında gidip gelir.
 4. Manik depresyonun çift formu: Hastada hem mani hem de depresyon aynı anda bulunur.
 5. Dairesel manik depresyon: Hastalık maniden depresyona dairesel bir örüntüyle geçer.

Tedavi

Manik Depresif Psikoz Tedavisi

Aşağıdaki yöntemler manik depresif psikozun iyileşmesine yardımcı olur:

 • Fizik tedavi: Hastaların fiziksel dinlenme, konfor, besleyici gıda, sıcak banyolar, istihdam ve rahat yürüyüşlerden faydalanır.
 • Uyku terapisi: Bazı hastalar uyku terapisinden de yarar görebilir.
 • Psikanalitik yöntem: Psikanalitik yöntem diğer ruhsal hastalıkların nedenlerinde olduğu gibi bu hastalıkta da etkili olduğunu kanıtlıyor.
 • Şok terapisi: Bazı hastalar şok terapisinden de yarar görebilir.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı