Gıdıklama fetişizmi cinsel partneri gıdıklamadan ya da kendi kendini gıdıklanmasından cinsel haz almayla ilgili bir fetiştir. Bu sıklıkla kaçışı ve/veya gıdıklayanı engellemek için bazı kaçış şekillerini içerir.

Boyun, bacaklar dizler gibi daha az etkilenir olmalarına rağmen, ayaklar, koltuk altları ve gövde (bilhassa göbek kısmı) gıdıklanmaya en yatkın noktalardır. Bir kişinin gıdıklanan favori bölgesi bazen o vücut bölgesine bağlı fetişten dolayıdır. Mesela ayak gıdıklamaktan hoşlanan bir kişi genellikle ayak fetişistidir.

Gıdıklanan başka kişilerse gıdıklandıklarında kaçmaktan hoşlandıklarını ifade ediyorlar. Bu kaçış, tıpkı cezalandırılırken aynı zamanda hediye almak gibi korkunç ve mükemmeldir. Bir fetiş olarak gıdıklama genellikle kontrolle ilgilidir. Gıdıklayan kişi gıdıklarken kontrol hissini yaşar, gıdıklanan kişi de gıdıklanmanın neden olduğu, kontrolün yerini alan çaresiz kahkahadan hoşlanır. Gıdıklanan kişi vahşi bir çaresizlik içinde etrafa savrulur durur ve gıdıklayan kişi de gıdıklanan kişi kadar kahkahalar atar!

Başlangıç safhasında gıdıklama erotiktir ve oyun gibidir ama devam ettikçe bu özelliklerini kaybeder. Gıdıklama bir arz ediştir, kurban bunu sunar hatta teşvik eder. Ama gıdıklama başladığında kurban kontrol edilemeyen kahkahalar arasında çaresiz kalır. Gıdıklamadan kaçış için çılgınca kendinden geçme mücadeleleri birbirini izlemeye başlar. Kahkahaları durduramamanın verdiği aşağılama veya bu muameleden kaçış yoğunlaşır.

Gıdıklayan veya gıdıklanan kişi olarak bu faaliyet içinde aktif olarak yer almış olmak, yani fetiş aynı zamanda gıdıklanan olarak izlenmesi de heyecan vericidir. Bu, taciz olarak değerlendirilen bazı uzun dönemli vakaların görüldüğü çocukluğa da uzatılabilir.

Gıdıklama Fetişizmi için Gerçekler ve İpuçları

  • Gıdıklama fetişizmi iştirak edenlerin vücudun herhangi bir bölümümüm gıdıklanmasından cinsel haz duyduğu bir cinsel heyecandır.
  • Erotik gıdıklama partneri cinsel faaliyete teşvik için parmak veya dil kullanılarak gerçekleştirilir.
  • Yetişkinlerin %80’i gıdıklama fetişizminden geçer ve gıdıklama faaliyetini seyretmekten haz alırlar.
  • Çok fazla gıdıklama kurbanın usanmasına yol açabilir.
  • Aşırı gıdıklama fetişizmini kontrol altına alacak davranışları geliştirmek için davranış terapisi ya da psikoterapi yapılabilir.
  • Rahatlama eksersizleri insanların aşırı heyecanlarının kontrol altın alınmasına yardımcı olacaktır.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

Iyi calismalar hocam fetisizm le ilgili tedavilere bakiyormusunuz hocam... devamı