Bibliyomani, kitap toplama ya da biriktirmenin sosyal ilişkilerin ve sağlığın zarar gördüğü bir noktaya kadar ilerlemesini içeren obsesif kompülsif bir bozukluktur.

Kitaplarla ilgili olan birkaç psikolojik bozukluktan biri olan bibliyomanin en belirgin özelliği, toplayıcının hiç kullanmadığı ya da gerçek bir koleksiyoncu için içerik açısından değeri olmayan kitapları toplanmasıdır. Aynı kitabın birden fazla kopyasının alınması ve olası kullanım kapasitesi ve beğeninin ötesinde kitapların biriktirilmesi bibliyomaninin sık görülen belirtileridir.

Bu terim, Manchester Kraliyet Hastanesi’nden Dr. John Ferriar tarafından türetilmiştir.

 

Kitapla ilgili diğer durumlar

 

Bibliyomani, normal bir kitap sevgisi olan ve klinik psikolojik bir bozukluk olarak kabul edilmeyen bibliyofillikle karıştırılmamalıdır.

 

 

Bibliyomanisi olan insanlar

 

  • Stephen Blumberg, 5,3 milyon dolarlık kitap çalma suçundan mahkum edildi.
  • Thomas Phillipps (1792-1872), şiddetli bibliyomani hastasıydı. Ölümünde 160.000 kitap ve el yazması içeren koleksiyonu, ölümünden 100 yıl sonra bile hala açık artırmayla satılıyor.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba Sinan bey, Ben 2008'de Dünya Göz Hastanesinde yakın ve uzak problemi için lazer tedavisi görmüştüm, şu an kitap okurken zorlanıyorum. Kita... devamı