Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-1

Olumlu özellikleri listeleyin.

Öncelikle kendinize karşı dürüst olmalısınız. Evet, birkaç zayıflığınız olacak ama güçlü yönleriniz ve iyi nitelikleriniz de olacak. Özgüveninizin düşük olması belki de başkalarının hislerinin derinden farkında, hassas biri olmanızdan kaynaklanıyordur. Bu hassaslığı güce dönüştürün; başka insanlarla empatinizin sizi daha iyi bir insan kıldığını hissedin. Sahip olduğunuz birçok iyi nitelik ve/veya yaptığınız birçok olumlu katkıyı listeleyip yanlış alçakgönüllülük hislerinden kaçının.

Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-2

Pozitif insanlarla vakit geçirin.

Maalesef, bazen özgüven eksikliği yaşadığımızda içgüdüsel olarak başkalarının moralini bozmayı seven insanlara doğru çekilebiliriz. (Bu davranışın kökleri kendi güvensizliklerinde yatar; kendilerini daha iyi hissetmek için başka insanları eleştirirler.) Ne var ki, negatif insanlarla vakit geçirmek özgüvenimize kaçınılmaz biçimde kötü gelir. Bunun bazı insanlara tekrar tekrar olması çok yazık. Ömrünüzü geçirdiğiniz insanları yakından inceleyin, sizi (doğrudan ya da dolaylı olarak) hep eleştiriyorlarsa eleştirmeyen insanlarla daha fazla vakit geçirmeyi deneyin.

Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-3

Kendiniz olun; taklit etmeyin.

Özgüveninizi yalnızca kendiniz olarak kazanabilirsiniz. Bazı sosyal durumlarda çekingen hissederiz, o yüzden başkalarının umduklarını düşündüğünüz şeyleri yapmaya eğilimli oluruz. Ama olmadığımız biri gibi davranmaya çalışırken olmadığımız biri olduğumuzdaki sahtelik unsuru yüzünden, kaçınılmaz biçimde özgüvenimizi kaybederiz.

Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-4

Başarısızlığı düşünmeyin.

Sürekli bir şeylerin yanlış gittiğinden endişeleniyorsanız özgüven eksikliği neredeyse kaçınılmazdır. Düşüncelerinizin kurbanı olduğunuzu hissetmeyin, onları kontrol etmeyi önerin.

Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-5

Kendinize başarmak için şans verin.

Özgüveniniz düşükse kendinizi geride tutmak daha büyük bir hatadır. Bazı etkinliklere şans verme konusunda kendinizi cesaretlendirin. Hiçbir şeye girişmez ve sosyal etkinliklere katılmaktan kaçınırsanız muhtemelen özgüveninizi yeniden güçlendirme imkanı bulamazsınız.

Düşük Özgüvenle Baş Etme Yöntemleri-6

Kendinize nazik davranın.

Yaşam kendinize kötü davranmak değildir, siz kendinize iyi davranmazsanız kim davranacak? Kendinize nazik olmak farklı yönleri içerir. Önemli bir örnek, iyi giyinmek, rahat ettiğiniz kıyafetleri giyinerek özgüveninizi yükseltin. Duruma göre doğru kıyafetleri giymek özgüveninizde büyük fark yaratır.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhaba küme tipi bas agrisi var acaba radyofirekans yontemini nerede yaptirabilirim hesapli ve güvenilir olarak... devamı