Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-1

Geriye dönük amnezi, bir kazadan veya hastalık başlangıcından önce meydana gelen olaylara veya öğrenilen bilgilere erişim kaybıdır. Geriye dönük amnezi genelde zamansal olarak aşamalıdır: Travmatik olaya daha yakın olan en son anıların unutulması, daha uzak anıların unutulmasından daha olasıdır.

İşte bu konuyu ele alan filmlerden birkaçı:

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-2

I Love You Again (Seni Yeniden Seviyorum)

Sıkıcı işadamı Larry Wilson, amneziden iyileşir ve aslında dolandırıcı olduğunu fark eder… yakında eski karısı olacak kadına da aşıktır.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-3

Sullivan’s Travels (Sullivan’ın Seyahatleri)

Bir romantik film yönetmeni, yaşamı öğrenmek için bir avare olarak yollara düşer… bu ona sert bir uyanış getirir.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-4

Random Harvest (Tesadüfi Hasat)

Amnezik bir I. Dünya Savaşı veterineri, bir müzikhol yıldızına aşık olur ama bir kaza kendi anılarını saklarken savaş sonrası yaşamını siler.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-5

Crime Doctor (Suç Doktoru)

Amnezi kurbanı Robert Ordway, ülkenin önde gelen suç psikologu haline gelir. (Geçmişinden bir insan tarafından) Başına vurulduğunda birden geçmişte suçlu olarak yaşadığını hatırlar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-6

Anastasia (Çarın Kızı)

Fırsatçı bir Rus işadamı, Büyük Düşes Anastasia diye gizemli bir düzenbazı geçmeye çalışır. Ama performansında o kadar inandırıcıdır ki en şüpheci kişiler bile ona inanır.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-7

Robocop

Distopil ve suçların kol gezdiği Detroit’te, ölümcül yaralanmış bir polis, güçlü bir polis olarak departmana geri döner ama gizli anıları arada su üstüne çıkar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-8

Regarding Henry (Henry’ye Dair)

Henry, bir ateşle saldırının ardından hiçbir şeyi hatırlamadığını fark eden bir avukattır. Bu da yetmezmiş gibi, Henry artık uyum sağlayamadığı bir hayatta konuşma ve hareketliliğini de düzeltmek zorundadır. Neyse ki ona yardım edecek sevgi dolu bir eşi ve kızı vardır.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-9

Majestic

1951 yılında, kara listedeki bir Hollywood yazarı bir araba kazası geçirir, hafızasını kaybeder ve küçük bir kasabaya yerleşir, orada uzun süredir kayıp bir oğulla karıştırılır.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-10

The Adams Family (Adams Ailesi)

Üçkağıtçılar, uzun süre önce kaybolan Fester Amcaları olduğunu iddia eden bir suç ortağı kullanarak tuhaf aileyi dolandırmayı planlarlar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-11

The English Patient (İngiliz Hasta)

II. Dünya Savaşı’nın sonunda, genç bir hemşire ağır yanıkları olan bir uçak kazası kurbanının bakımını üstlenir. Geçmişi geriye dönüşlerle gösterilirken sadık bir aşk ilişkisi içinde bulunduğu açığa çıkar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-12

Mulholland Dr. (Mulholland Çıkmazı)

Virajlı Mulholland Çıkmazı’nda bir araba kazası bir kadını amnezik hale getirdikten sonra o ve havai bir Hollywood delisi, Los Angeles’ın dört bir yanında, rüya ve gerçekliği ötesinde karmaşık bir macerada ipuçları ve yanıtlar ararlar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-13

The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam)

Bir adam bir balıkçı teknesi tarafından kurşunla delik deşik ve hafızasız halde bulunur, ardından katillerden kurtulmaya ve amneziyi atlatmaya çabalar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-14

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo)

Ürkek bir palyaço balığı, oğlu Büyük Duvar Resifi’nde yakalanıp Sydney’ye götürüldükten sonra onu eve geri getirmek için bir yolculuğa çıkar.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-15

The Number 23 (23 Numara)

Walter Sparrow bir romanla o kadar takıntılı hale gelir ki kendi hakkında yazıldığına inanır. Takıntısı artarken gitgide daha fazla benzerlik ortaya çıkar gibidir.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-16

Spider-man 3 (Örümcek Adam 3)

Başka bir dünyadan tuhaf, siyah bir varlık Peter Parker’la bağ kurar ve yeni düşmanlar, baştan çıkarmalar ve intikamla mücadele ederken içsel kargaşaya neden olur.

Geriye Dönük Amneziyi Konu Alan Filmler-17

Unknown (Bilinmeyen)

Bir adam komadan uyandığında başka bir adamın onun kimliğini aldığını ve kimsenin (karısının bile) ona inanmadığını fark eder. Genç bir kadının yardımıyla kim olduğunu kanıtlamaya koyulur.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Benim gozlerimde kuruma var her gittiğimiz doktorlar tedavisi yok diyor. Tedavisi varmi yok mu ve ileri donuk kor olma riskinde var diyorlar .... devamı