Kötü plastik cerrahi niçin meydana gelir?

Plastik cerrahi söz konusu olduğunda, sahtekar (yeterliliği olmayan) ve indirimli fiyatlarda standartlara uygun olmayan ekipmanlar kullanan ve operasyonlarını genellikle lisanslı olmayan personel tarafından deniz aşırı tesislerde yapan plastik cerrahi doktorları hakkında bir şeyler duyarız. Bir başka yaygın sorunsa, yetersiz eğitim almış ve kendi uzmanlık alanları dışında bu işlemi yapan doktorlardır. Böyle durumlar meydana gelir ve sansasyonel öyküler ortaya çıkar.  Çoğu kötü plastik cerrahi vakalarının duyulmasıysa daha azdır.

Sertifikalı bir plastik cerrahaa göre, yetersiz takip ve yanlış kararlardan dolayı (asıl cerrahın kararları) başarısız plastik cerrahiden mustarip hastalara düzeltici cerrahi uygulamak zorunda kalınır. Bu iki faktör o kadar fazladır ki kötü cerrahi teknikler veya ideal sonuç alınmama sebeplerindendir.

Kötü hasta takibi

Kötü hasta takibi genellikle hastanın ameliyat olmak için (genellikle düşük maliyet sebebiyle) başka bir ülkeye gitmesi ve dikişlerini aldırmak için nereye gideceğini bilemediğinde meydana gelir. Ayrıca, daha yaygın komplikasyonların bazılarının, enfeksiyon, kan pıhtısı ve doku ölümü gibi,  teşhisi telefondan zor yapılır ve genellikle ameliyat bir başka ülkede yapıldığında hasta takibinden vazgeçilir. Maalesef, bu vakaların çoğu acil odasında sona erer ve çoğu, düzeltici operasyonlar geçirmek isteyen bir başka doktor tarafından tedavi edilmeyi gerektirir.

Yanlış Kararlar

Yanlış verilen kararlara gelirsek, sorun sıklıkla son derece saldırgan bir tavır takınan (örneğin aynı ameliyat içinde çok sayıda işlem yapan veya deriyi çok fazla sıkılaştıran) doktordur. Kötü hasta seçimiyse bir başka sorundur. Hastanın sağlığı (hem fiziksel hem psikolojik) her bir işlemde hesaba katılmalıdır. Hastaların sonuçlar konusundaki beklentileri de hasta seçiminde çok büyük bir sorundur. Kişi ameliyatın hayatını değiştireceğini mi düşünüyor? Liposakşının yıllar boyu devam eden yanlış beslenme alışkanlıklarını veya hareketsiz geçen hayatın etkilerini silmesini mi bekliyor?

Basit İnsan Hatası

Her gün hastanelerde, doktor muayenehanelerinde ve dünyadaki cerrahi tesislerde ilaçların karıştırılması veya dozaj hataları hatta kimliklerin karıştırılması (örneğin hasta göz kaldırma operasyonuna giderken başka birinin göğüs implantının takılması gibi) hatalar her zaman olur.

Yalnızca Kötü Şans

Yalnızca kötü şans başlığı altında sıralanabilecek çok daha fazla olasılık bulunur. Enfeksiyon insan hayatının bir gerçeğidir ve kişi cerrahi olarak vücudu açık olduğu zamandakinden daha fazla enfeksiyona müsait olamaz. Önceden teşhis edilmemiş sağlık durumları ameliyat sırasında ve sonrasında kendilerini gösterebilir ve olası bir dizi komplikasyona neden olabilir. Daha önceden bilinmeyen alerjik ilaç reaksiyonları cerrahi sırasında tedavi edilmeye çalışılır ancak bilinmeyen tahribat gün yüzüne çıkar. Bütün bunlar cerrahın, hastanın veya hastane personelinin hatası değildir.  

Kendinizi eğitin

Sebebi ne olursa olsun, kötü plastik cerrahi görünümünüz ve hayatınızda tahrip edici etkilere yol açabilir.  Risklerinizi azaltma söz konusu olduğunda eğitim önemlidir. Kendinizi korumanın en iyi yolu kendinizi bilgiyle kuşatmanızdır.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

daha hiç adet olmadım ama kahverengi leke var niçin acaba... devamı