Dokuları Kesmek İçin Lazer Işınlarının Kullanıldığı Cerrahi Bir İşlem

Lazerle estetik ameliyat çok uzun zaman önce ortaya çıkmıştır.

Lazerler, tıpta, dokuyu keserken kanamayı en aza indirmek için tıbbi aletler olarak kullanılır.

Lazer, vücudun bir şekilde ulaşılamayan kısımlarına ulaşabilir.

Lazer ameliyatında, ciltteki lezyonları ortadan kaldırmak ve kan kaybı olmadan dokuyu kesmek için lazer ışınlarının kesme gücünden yararlanılır. Yaydığı ışının dalga boyuna, pıhtılaştırma, kesme ya da buharlaştırma kabiliyetine bağlı olarak değişik türde lazerler vardır.

En çok kullanılan lazerler, Pulse dye, argon, excimer, YAG, KTP, CO2 ve diyot lazerdir.

Lazer, yoğunlaştırılmış bir ışık ışınıdır. Birçok cerrahi işlemde lazerler kullanılmaktadır. Bunların bazıları estetik ameliyat, refraktif göz cerrahisi, genel cerrahi, dişlerle ilgili uygulamalar ve birçok başka ameliyattır.

Estetik göz ameliyatı ve lazer epilasyon da estetik lazer ameliyatlarındandır.

Estetik lazer ameliyatı en iyi ameliyat türüdür, çünkü daha az invazivdir (müdahaleli) ve cilde herhangi bir zarar vermeden en iyi faydayı gösterir. Estetik lazer ameliyatı, dövme, yara izleri, doğum lekeleri, güneş lekeleri, kırışıklıklar, çatlaklar, örümcek ağı şeklindeki varisler, damarsal doğum lekeleri, zarar görmüş kan damarları ve kılların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Birçok durumda, tedaviye karşılık vermesi için birden fazla lazer uygulaması yaptırmak zorunda olabilirsiniz. Bazı durumlarda ise ilk lazer uygulaması tedaviye cevap verebilir. Lazer ameliyatının sonuçları yaklaşık 8-10 yıl devam eder.

Estetik lazer ameliyatı yaptırdığınız zaman, yüzünüz diri bir görünüme kavuşacaktır. Gerçekten de 10-20 yaş genç görünebilirsiniz. Elbette bu, gençlik döneminde cilt bakımınıza ne kadar özen gösterdiğinize bağlı olacaktır.

Lazer ameliyatı daha az invaziv olduğu ve çok fazla dikiş gerektirmediği için, iyileşme süreniz daha kısa olacaktır. Aynı zamanda, bu ameliyatta risk çok azdır.  

Ancak, bütün uygulamaları lazerle yaptıramazsınız, çünkü bazı işlemlerde kesme gerekir ve lazer ameliyatı bunu desteklemez. Bu yüzden estetik lazer ameliyatı her zaman çözüm olmayabilir.

Estetik lazer ameliyatı yaptırmadan önce, durumunuzun lazerle tedavi edilip edilemeyeceğini estetik cerrahınıza danışın.

Estetik cerrah, sizin durumunuzda lazerin faydalı olacağını onayladıktan sonra, tercih ettiği lazeri ve bu işlemin sonuçlarını size açıklayacaktır. Doktorunuz ayrıca, lazer ameliyatından önce almanız gereken tedbirleri de söyleyecektir.

Estetik lazer ameliyatından sonra, doktorunuzun talimatına göre bazı tedbirler almanız gerekecektir (özellikle, güneşe maruz kalmamak gibi).

Cildi hassas olan kişiler, estetik lazer ameliyatı için uygun olmayabilir, çünkü ameliyat sırasında ciltlerinin zarar görme riski vardır.

Estetik lazer ameliyatı yaptırmadan önce, bu ameliyatın bütün risklerini, faydalarını, avantajlarını ve dezavantajlarını tam olarak bilmeniz önemlidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba Sinan Bey.Benim sorum lazer ameliyatı olduktan sonra burun estetiği yaptırmak istiyorum. aradan ne kadar zaman geçince ameliyat olmak daha sağ... devamı