Hiç kimse korku hikayesi gibi bir cerrahi müdahale ya da kötü bir yüz ameliyatı istemez. Ciddi medikal komplikasyonlardan uzak bir operasyon isteriz. Tabii ki hiçbir önlem harika bir görünüşü, sorunsuz sonucu garanti edemez. Bazı adımlar vardır ama riski azaltabilirsiniz.
  • Kesinlikle yetkili merkezlere ameliyat yaptırın. Gerekli kuruluşlar tarafından onaylı kişilerce ameliyat yaptırın. En hızlı ve en kolay yol bu kurul tarafından onaylı bir doktor olup olmadığına bakınız çünkü yüzünüzü ya da vücudunuzu kalıcı bir değişiklik için emanet ediyorsunuz. Yüz ameliyatı esnasında kulak burun boğaz uzmanına da başvurun.
  • Doktorunuzun Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyesi olup olmadığını sorun. Bu neden önemli? Sürekli değişen ve gelişen teknoloji dünyamızda özellikle tıp alanında kim cerrahının en son bilgi ve teknolojik gelişmeleri takip eden birisi olmasını istemez ki?
  • Yurtdışında çok uzuca iyi doktorlara ameliyat olma ihtimaliniz var. Ama evinizden binlerce kilometre uzakta egzotik bir enfeksiyon kapma riskiniz de mevcut. Ameliyat sonrası hastayı yakından takip etme konusunda söylenenleri hatırlayın.
  • Cerrahınıza karşı dürüst olun. Ona her şeyi doğru bir şekilde anlatın. Örneğin tıbbi durumlar, ilaçlarınız vitaminleriniz ve her türlü takviye ilaçlarınız hakkında bilgi verin. İçme alışkanlıklarınız, yemek alışkanlıklarınız ve sigara kullanıp kullanmadığınız hakkında doğru bilgiler verin. (Az bile olsa) sizin ameliyatınızın başarısı daha önce yaşadığınız hastalıklar aldığınız ilaçlar ve yaşam tarzınızı doğru dürüst anlatmanıza bağlıdır. Hiçbir şeyi atlamayın yoksa cezası çok ağır olabilir.
  • Önlemler konusunda hata yapmayın: iki cerrah arasında seçim yaparken, yaklaşımında biraz daha tutucu olanı seçin. Tek seferde birden çok şeyi yapmaktansa farklı uygulamaları farklı işlemlerle yapmayı tercih edin. Ameliyat masasında ne kadar uzun kalırsanız komplikasyon riski daha da büyüktür. Doktorunuzu yapabileceğinden fazlasını yapmaya zorlamayın. Alabileceği kadar yağ alsın örneğin. Biraz daha almak kolaydır ama yerine koymak zordur. Bazen daha azı daha aslında fazladır.
  • Uzman arayın. Gelişmiş ülkelerdeki kozmetik operasyonların %80’i yağ aldırma ve göğüsleri düzeltmedir. Bu da demek oluyor ki doktorunuzun ayda burunla ilgili ameliyat yapma olasılığı daha düşüktür. Bu yüzden cerrahı seçerken örneğin yüz ameliyatlarında uzman olanları ama eğitimi de devam eden kendini geliştiren doktoru seçmek önemlidir. Bu gelişen teknolojiyle siz de doktorunuz sizin ameliyatını düşündüğünüz bölge konusunda daha uzman olmasını tercih etmez misiniz? Her şeyden önemli bıçak altına yatmadan önce kendinizi bir ustanın ellerine bırakmak çok önemlidir.
  • Doktorunuzu riskleri ve muhtemel komplikasyonları anlatırken dikkatli dinleyin. İmzaladığınız her belgeyi tek tek okuyun ve anlamadığınız her şeyi sorun. Bazı cerrahlar risklerin üzerini örtmeye çalışır siz kendi iyiliğiniz için üzerine gidin.
  • Cerrah seçerken ucuzunu aramayın. Bir şey çok ucuzsa mutlaka sebebi vardır.
  • Unutmayın üzerinize düşen her şeyi yapmanız ve en iyi doktoru bulmuş olsanız bile risk her zaman vardır. Plastik cerrahide (diğer ameliyatlara kıyasla) aslında risk nispeten düşüktür. Ama her zaman mevcuttur.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

hocam kurban bayramında kurban etleri keserken yanlışılıkla bırı parmagımı kesti.o gunden sonra agrılarım artmaya başladı. iltihab akmaya başladı evde... devamı