Çift Kutuplu Bozukluğu Nasıl Teşhis Edeceğinizi Öğrenin

Çift kutuplu bozukluğun belirtileri diğer zihinsel rahatsızlıklara çok benzediğinden ve hastalar bir seferde birden fazla rahatsızlıktan dertli olabildiklerinden çift kutuplu bozukluğu teşhis etmenin çok zor olduğu düşünülür. Şimdilik çift kutuplu bozukluğu tespit veya teyit edecek kan testleri veya beyin görüntüleme gibi özellikli tanısal testler yoktur. Doktorunuz belirtinizin çift kutuplu bozukluktan mı kaynaklandığına karar vermek için çeşitli yaklaşımlar kullanacaktır.

1.Adım

Tıbbi sağlık geçmişinizi doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde görüşün. Çift kutuplu bozukluğun semptomları, örneğin duygu durumu çalkantıları ve davranış değişiklikleri döngüsel olarak gelebileceğinden bu belirtlerle ilgili geçmiş deneyimlerinizi ayrıntılı olarak incelemek gereklidir. Bu, doktorunuzun zihinsel durumunuzdaki döngüyü izlemesine yardımcı olabilir.

2.Adım

Doktorunuzla ailenizin depresyon ve zihinsel rahatsızlık geçmişini inceleyin. Tıp araştırmacıları birçok zihinsel durumun genetik olduğuna ve doğumla edinilebidiğine inanmaktadır. Eğer ailenizde birileri çift kutuplu bozukluktan veya diğer depresyon biçimlerinden dertliyse gösterdiğiniz belirtilerin, bu durumla ilişkili olması iyi bir olasılıktır.

3.Adım

Uyku düzeninizdeki değişiklikleri izleyin, özellikle uykusuzluğa rağmen aşırı enerjiniz varsa. Günden güne hissettiğiniz mutluluk veya üzüntü miktarında farklılıklar yaşıyor musunuz, konsantre olmakta aşırı zorlanıyor musunuz veya bazı günlerde diğerlerine göre daha sosyal ve konuşkan oluyor musunuz? Tüm bunlara dikkat etmeye çalışın.

4.Adım

Yaşamınızdaki diğer meselelerin çift kutuplu bozukluğa atfedilebileceğini anlayın, örneğin kişiler arası sağlıklı ilişkilerin kurulamaması, aşırı uyuşturucu ve alkol kullanımı ya da işte veya okulda konsantrasyon mücadeleleri. Bu yüzden tepkilerinizi anlatırken bu meseleleri de doktorunuzun bilmesini sağlamanız önemlidir.

5.Adım

Hangi belirtilerinizin çift kutuplu bozukluğa uygun olduğunu, hangilerinin olmadığını doğrulayarak diğer psikiyatrik durumların elenmesinde doktorunuza yardımcı olun. Eğer çift kutuplu bozukluğun aynı belirtilerini uzun bir süre, en az 2 hafta boyunca her gün yaşıyorsanız, doktorunuzun size çift kutuplu bozukluk teşhisi koyması olasıdır.

Çift Kutuplu Bozukluğun Kendi kendine Teşhisi

İnsanlar çift kutuplu bozukluğa yakalandıklarında sık duygu durumu çalkantıları yaşarlar. Çift kutuplu bozukluk, bir zihin bozukluğu olarak karakterize edilir ve ilişkilere, işe hatta günlük yaşama epey zarar verir.

1.Adım

Biraz araştırma yapın. Çift kutuplu bozukluğunuz olduğundan şüpheleniyorsanız olasılıkları araştırın. Dürüst ve size gerçeği söyleyecek kadar sizi önemseyen sevdiğiniz birinin yardımıyla bir liste yapabilirsiniz. Başkalarının sizi nasıl gördüğünü anladığınızda bu bilgileri acınızın sebebini bulmakta kullanın.

2.Adım

Kendinizi eğitin. Çeşitli bozukluk belirtilerine bakarak hangilerinin sizin yaşadıklarınıza en yakın olduğunu tespit etmeye başlayın. Sizin sorununuzun bu olup olmadığını daha iyi belirlemek için çift kutuplu bozukluğun belirtileri hakkında bilgi edinin.

3.Adım

Hislerinizi kaydedin. Duygu durumunuz değiştikçe nasıl hissettiğinizi yazın. Bunları, çılgınlık, vahşi enerji iyi hisleri (mani olarak bilinir) ve halsizlik ve umutsuzluk kötü hisleri (depresyon) olarak ayırın.

4.Adım

Bazı testler yapın. İnternet üzerinden çeşitli testler yapabilirsiniz. Testler olanların altta yatan sebebini bulmanızda size yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir dizi soru sorar. Cevaplarınızda dürüst olmanız doğru test sonuçları almak için oldukça önemlidir.

5.Adım

Başkalarıyla konuşun. Çift kutuplu bozukluktan dertli diğer insanlara katılmak için forumları araştırın. Sizin gibi hisseden başkalarını dinlemek ve onlarla konuşmak size yardımcı olabilir. Ayrıca, sizin neler geçirdiğinizi anlayan biri, yalnız başınıza olduğunuz hissinden sizi kurtarabilir.

6.Adım

Bir aile taraması yapın. Genler, çift kutuplu hastalarda büyük bir rol oynadıklarından ailenizde başka kimlerin bu hastalıktan etkilenmiş olabileceğini bulmak için biraz araştırma yapın.

 

 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Kronozon bozukluğu var hocan 2 parça kendi aralarında değişmiş ne önerirsiniz... devamı