İnternette ve birçok yerde çift kutuplu bozuklukla ilgili gerçek olmayan ve yanlış bir çok bilgi bulunuyor. Bunlardan en yaygınları şöyledir:

1. Çift kutuplu bozukluk, manik depresyon değildir.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk, manik depresyon için kullanılan bir başka terimdir. Genel olarak depresyonlu insanlardan tek kutuplu (çünkü yalnız bir uca veya ‘kutba’ giderler)  olarak bahsedilir ve çift kutuplu bozukluğu olan insanların iki ucu veya ‘kutbu’ vardır. Çift kutuplu bozukluk ayrıca duygu durumu çalkantılarının şiddeti ve beraberlerinde başka birtakım özelliklerin olup olmadığına göre karakterize edilir.

2. Kan testi ile çift kutuplu bozukluğu teşhis edebilirsiniz.

Gerçek: Bilinen bir test yok! Çift kutuplu bozukluğun göstergeleri yok ve her ne kadar olan bitenin izini sürebilecek biraz genetik delil varsa da insan genomu haritalama projesinin bitirilmesine maalesef daha çok var. Teknik olarak göstergeleri DNA profili üzerinde göstermek mümkünse de toplu testler çok uzakta.

3. Çift kutuplu bozukluk tek bir tanımlanabilir bozukluktur.

Gerçek: Bipolar bozukluk, kişinin mani (yükselmiş duygu durumu) ve depresyon (keder hali) nöbetleri veya ikisinin karışımı haller (mani ve depresyon semptomları eş zamanlı olarak gerçekleşiyor) yaşadığı duygudurum bozukluklarını tarif eden tanısal bir kategoridir. Nöbetler arasında kişi belirti göstermeyebilir.

4. Çift kutuplu bozukluk fiziksek rahatsızlık gibi kolayca teşhis edilemez.

Gerçek: Her ne kadar bozukluğu ortaya çıkaracak fiziksel testler yoksa da çift kutuplu bozukluğun teşhisi standart kriterlere dayanır. Çift kutuplu rahatsızlığın tam teşhisi; tıbbi ve psikiyatrik öykü, kişinin bildirdiği belirtiler, gözlemlenebilir davranışlar, aileden ve arkadaşlardan edinilen bilgi, ailenin sağlık geçmişi ve belirli psikiyatrik derecelendirme araçları (veya ‘psikiyatrik laboratuvar testleri’) kullanılarak yapılır.

5. Çift kutuplu bozukluğu olan birisine yardım etmek imkansızdır.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve yönetilebilir. Çift kutuplu hastaların yüzde 40’tan fazlası tamamen iyileşme, yüzde 50’si tepkilerinde oldukça belirgin bir azalma bekleyebilirler. Yaşam boyunca çeşitli dönemlerde hastalıkta gerilemeler yaşanabilir. İyileşme süreci başarılı yönetim, hastalıkla ilgili eğitim, bakımınıza dahil olan uzmanlarla iyi iletişim, iyi bir destek sistemi (aile ve arkadaşlar) ve tedavi planına bağlı kalmak dahil birçok faktöre bağlıdır.

6. Çift kutuplu bozukluk, kişinin hayal gücünün ürünüdür.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk tedavi edilebilir bir zihin bozukluğudur, gerçektir ve çok fazla acıya sebep olur, özellikle iyi yönetilmezse. İnsanlar bir çırpıda ondan kurtulamazlar! İyileşme zaman alır ve sıkı bir çalışma gerektirir.

7. Çift kutuplu bozukluğu olan insanlar çalışamaz.

Gerçek: Uygun tıbbi bakım ve iyi bir destek çoğu çift kutuplu insanın (yüzde 75’ten fazla) çalışmasını ve başarılı olmasını sağlar.

8. Çift kutuplu bozukluğun sebebi kişisel zayıflık veya karakter bozukluğudur.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk, tıpkı diyabet veya diğer sağlık durumları gibi tıbbi bir rahatsızlıktır. Çift kutuplu bozukluğu olan insanlar ‘kendi kendilerine toparlayamazlar’ ve daha iyi olamazlar. Tedavi şarttır.

 

9. Çocuklar, çift kutuplu bozukluğa yakalanmazlar.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk çocuklarda, altı yaştan küçük yaşlarda görülebilir. Ebeveynlerinde bipolar bozukluk olan çocukları etkileme olasılığı ise daha yüksektir. Çocuklar gün içerisinde birçok defa depresyon ve mani arasında hızlı duygu salınımları yaşamaya meyilliyken yetişkinler yoğun duygu durumlarını bir seferde haftalarca veya aylarca yaşamaya meyillidirler.

10. Çift kutuplu bozukluğunuz varsa her zaman delisinizdir.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk, yükseliş ve düşüş nöbetleriyle karakterize edilir. Çoğu insanda bu nöbetlerin kararlıklık süreleri birbirinden ayrılır. İnsanlar aylarca bazen yıllarca nöbetsiz geçirebilirler.

11. Çift kutuplu bozukluk, kontrol altına alındığında ilaçlar bırakılabilir.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluk, etkiler ortadan kalktığında bile insanların ilaç almaya devam etmesini gerektiren bir rahatsızlıktır. İlaçlar önleyici olarak hareket eder, hastalığın tekrarından kaçınmada insanlara yardım edebilir. Herhangi bir ilacı bırakmadan önce her zaman doktorunuza danışmalısınız.

12. Alkolizm ve uyuşturucu kullanımı bipolar bozukluğa sebep olabilir.

Gerçek: Çift kutuplu bozukluğu olan insanların,  alkolü veya uyuşturucu maddeleri istismar etme olasılığı daha yüksektir ama uyuşturucular bipolar bozukluğa sebep olmaz. Çift kutuplu bozukluğu olan insanlar, kendilerini daha iyi hissetmek için (kendi kendini ilaçla tedavi etme) veya problemlerinden kaçmak için alkol veya uyuşturucu kullanabilir.

 

 

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

iy gunler doktor bey benim abimde boyun fıtıgı var doktora gittiginde su tanılar konulmus bunlar hakkında bıraz bılgı alabilirmiyim G50.8 TRİGEMİNAL S... devamı